İşgalci rejimde İç kanama durmuyor!

İşgalci rejimde İç kanama durmuyor!

Siyonist İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkeyi derin bir krize sürükleyen tartışmalı yargı düzenlemesini dondurduğunu açıklasa da, gösteriler ve iç kargaşa bir türlü dindirilemedi.

Irkçı rejim Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, tartışmalı “yargı reformu” planı üzerindeki anlaşmazlığın ülkenin bugüne kadar gördüğü “en ciddi iç kriz” olduğunu söyledi.

İşgalci rejimin en derin krizi sektörleri de derinden etkiledi

Herzog, “Mevcut krizin (yargı reformu) devletin kuruluşundan bu yana en tehlikeli, ülke tarihindeki en ciddi kriz olduğuna inanıyorum” dedi. Herzog, yargı düzenlemesiyle ilgili krizin birçok sektörü etkilediğini belirtti. İsrailliler, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı haftalardır düzenledikleri protestoları sürdürüyor. Netanyahu öncülüğündeki ırkçı koalisyon hükümetinin yargı düzenlemesine karşı her hafta Cumartesi akşamı ülke genelinde kitlesel gösteriler düzenleyen İsrailliler, protestoların 16’ncı haftasında yine meydanlara indi.

Herzog, “Mevcut krizin (yargı reformu) devletin kuruluşundan bu yana en tehlikeli, ülke tarihindeki en ciddi kriz olduğuna inanıyorum” dedi. Yargı düzenlemesiyle ilgili krizin birçok sektörü etkilediğini belirten Herzog, kendisine karşı büyük muhalefet olduğu yönündeki söylemlerin propagandadan ibaret olduğunu savundu. İstifa taleplerini “reddettiğini” vurgulayan Herzog, “Halkın her kesiminden büyük bir güven duyuyorum” diye konuştu.

Gösteriler durmadı, her hafta daha da artarak devam ediyor

İsrailliler, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı haftalardır düzenledikleri protestoları sürdürüyor. Netanyahu öncülüğündeki ırkçı koalisyon hükûmetinin yargı düzenlemesine karşı her hafta Cumartesi akşamı ülke genelinde kitlesel gösteriler düzenleyen İsrailliler protestoların 16’ncı haftasında yine meydanlara indi. Başta Tel Aviv olmak üzere işgal altındaki Kudüs, Hayfa, Netanya, Birüssebi, Rehovot gibi kentlerdeki gösterilere on binlerce İsrailli katıldı. Her hafta olduğu gibi en yoğun katılımlı gösteriye ev sahipliği yapan Tel Aviv’de otuz binin üzerinde protestocu, Kaplan Caddesi’nde eylem yaptı. İsrail polisi Tel Aviv başta olmak üzere çeşitli şehirlerde bazı yolları kapattı. Başkentteki bir grup gösterici ise Tel Aviv’in Filistin topraklarında uyguladığı işgal politikalarına karşı insan hakları örgütlerince İsrail’e atfedilen ırk ayrımını protesto ederek “apartheid” kelimesinin harflerini taşıdı.

KAYNAK: Ajanslar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + three =