İran 32 ülkeye vizeyi kaldırdı

İran 32 ülkeye vizeyi kaldırdı

Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Bakanı İzzetullah Zergami, İran’ın turizmi canlandırmak hedefiyle 32 ülkeyle vizeyi tek taraflı kaldırma kararı aldığını belirtti.

IRNA’nın haberine göre, İran Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Bakanı İzzetullah Zergami, başkent Tahran’da düzenlenen kabine toplantısı sonrasında, konuyla ilgili basına açıklama yaptı.

Bakanlık tarafından turizmi canlandırmak amacıyla bazı ülkelerle vizelerin tek taraflı kaldırılması yönünde hükümete öneri sunduklarını aktaran Zergami, “Turizm Bakanlığının, belirlenen öncelikler doğrultusunda 32 ülkeye vizenin tek taraflı olarak iptal etme önerisi, bakanlar kurulu tarafından onaylandı.” dedi.

Hükümetin öneriyi kabul ederek, “ülkenin kapılarını dünyaya açma kararı aldığını” söyleyen Zergami, “Bu, hükümetin aldığı çok cesur ve basiretli bir karardı. Bakanlık olarak bizim işimiz dünya insanlarıyla… Ve bu tek taraflı vize iptali aslında dünya insanlarıyla sohbet etmek anlamındadır.” ifadelerini kullandı.

Zergami, “İran İslam Cumhuriyeti, istkibar düzeninin kara propagandası ve İranofobiye rağmen dünya halklarının ülkemize rahatlıkla gelip, cazibelerinden yararlanabilmesi için kapılarını dünya insanlarına açmaya ve onlara daha fazla kolaylık sağlamaya hazır olduğunu gösterdi” dedi.

İzzetullah Zergami, “Turizme önem verilmesi gerekir. Çünkü bizim görüşümüz turizmin tüm dünya halklarının hakkı olduğu ve İran’ın tarih, doğa, ekoturizm, misafirperver insanlar ve sağlık turizmi açısından en güzel manzaralı ülkelerden biri olduğu yönünde.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + 20 =