İran’dan ateşkese ‘hayır’ diyen ABD’ye tepki

İran’dan ateşkese ‘hayır’ diyen ABD’ye tepki

 İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Emir Said İrevani, “ABD’nin ateşkese açıkça karşı çıkması, Gazze’deki çocuklara ve kadınlara daha fazla savaş, şiddet ve nihayetinde daha fazla ölüm reçetesi anlamına geliyor.” dedi.

IRNA’nın haberine göre, BM Genel Kurulu, Gazze savaşının başlangıcından bu yana ikinci kez Gazze Şeridi’nde derhal ateşkes sağlanmasına yönelik bir kararı kabul etti.

Bu karar, BM Genel Sekreter’in BM Şartı’nın 99. maddesini kullanmasına rağmen ABD’nin veto hakkını uygulayarak bu talebin uluslararası toplum tarafından onaylanmasını engellemesinin ardından ikinci kez onaylandı.

İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Emir Said İrevani, kararın ardından açıklamalarda bulundu.

Ateşkese ‘hayır’ diyen ABD’nin tutumuna tepki gösteren İrevani, “Durum çok açık; BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden bir üye devlet, veto yetkisini kötüye kullanarak uluslararası toplumun iradesini açıkça hiçe sayıyor. Aynı zamanda İsrail rejiminin yanında yer alıp rejimin Gazze’de devam eden katliamı destekliyor.” dedi.

İran’ın BM Daimi Temsilcisi, “ABD’nin ateşkese açıkça karşı çıkması, Gazze’deki çocuklara ve kadınlara daha fazla savaş, şiddet ve nihayetinde daha fazla ölüm reçetesi anlamına geliyor.” ifadesini kullandı.

Emir Said İrevani, sözlerine şöyle devam etti: “Sahadaki durum, soykırıma ilişkin tüm risk faktörlerini ve Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nin 2. maddesinde yer alan tanımları içermektedir. Soykırımın yaşanmasını önlemek tüm üye devletlerin sorumluluğundadır.”

İrevani ayrıca “Dünya çapındaki ülkelerden gelen büyük tepkiye rağmen yıkıp yıkma politikasını benimseyen İsrail rejimi kasıtlı olarak altyapı ve sivil yerleşim yerleri vurarak Gazze’yi yaşanmaz hale getirmiştir. Bu suçlara uluslararası toplumun kararlı bir tepki vermesi gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Gazze’de insani ateşkes talebinde bulunan karar tasarısı, 193 üyeli BM Genel Kurulunun Özel Acil Filistin oturumunda oylandı. Karar tasarısı, 23 “çekimser” ve 10 “hayır” oyuna karşı 153 oyla kabul edildi.

Amerika ve Batılı ülkelerin kararı değiştirip Hamas’ı terör örgütü olarak tanıtma girişimi, üye devletlerin karşı çıkması ve gerekli oyların alınamaması nedeniyle ikinci kez başarısızlıkla sonuçlandı.

İslam ve Arap ülkelerinin aldığı kararla birlikte, Filistin meselesine önerilen çözüm ve İsrail’in tanınması konusundaki çekincelerini yeniden kaydeden İran İslam Cumhuriyeti, Gazze’de ateşkes sağlanması yönündeki karara olumlu oy verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × three =