Aruri suikastı sonrası İsrail medyası tedirgin

Aruri suikastı sonrası İsrail medyası tedirgin

Terörist İsrail medyasını mercek altına alan el-Meyadin televizyonu, Salih Aruri’ye düzenlenen suikastın oluşum süreci ve sonuçları hakkında önemli birtakım tespitlerde bulundu.

Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin’e göre İsrail medyası, İsrailli liderler ve yetkililerle birlikte doğrudan Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih Aruri’yi hedef alan bir tehdit kampanyası başlattı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, daha önce bizzat Aruri’yi işaret ederek açıkça suikast düzenleme tehdidinde bulunmuştu.

Aruri, 25 Ağustos 2023 tarihinde el-Meyadin’e verdiği bir röportajda, kendisini hedef alan İsrailli yetkililer ve işgal medyasına yanıt olarak şunları söylemişti: “Biz inanan insanlarız ve hayatımızı büyük saygı duyduğumuz şehitlikle sonlandırmayı umuyoruz. İsrail’in şahsıma yönelik tehdidi, inançlarımı ve duruşlarımı değiştirmediği gibi, yolumu da bir santim bile değiştirmeyecektir.”

Netanyahu’nun açıklamaları ve Aruri’ye suikast tehdidinin ardından Aruri’nin askeri üniforma ile çekilmiş bir fotoğrafı sosyal medyada dolaşıma sokulmuştu. Aruri’nin masasındaki silah ve bir telefon görüşmesinde gülümserken çekildiği fotoğraf, gündemdeki yerini uzun bir süre korumuştu.

İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth, söz konusu tehdit açıklamalarının ardından Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın, Aruri’ye desteklerini dile getirdiğini hatırlattı.

Nasrallah ilgili açıklamasında, Lübnan topraklarındaki herhangi bir suikasta sessiz kalmayacaklarının altını çizmişti.

Aruri’yi “Batı Şeria’daki operasyonların beyni” ve “Batı Şeria’nın iplerini elinde bulunduran kişi” olarak nitelendiren İsrail gazetesi, Aruri’ye yönelik bir suikastın, bölgesel bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu.

Yedioth Ahronoth’a göre, üç İsrail güvenlik bakanının askeri danışmanı olarak görev yapan Eitan Dangote, birkaç yıldır Aruri suikastını savunuyordu. Aruri’yi “Hamas’taki en tehlikeli ve en önemli kişi” olarak nitelendiren Dangote “mümkün olduğunca çok sayıda İsrailliye zarar vermeyi” amaçlayan “ölümcül bir figür” olarak tanımladı.

İbranice yayın yapan Kan adlı televizyonu, Aruri’nin el-Meyadin ile yaptığı röportajın önemli noktalarına dikkat çekti.

Aruri’nin bir stratejist olarak kabul edildiğini söyleyen İsrailli gazeteci Elior Levy, Aruri’nin “İsrail güvenlik teşkilatını ve dünya çapındaki çeşitli istihbarat teşkilatlarını etkileyen merkezi isimlerden biri haline geldiğini” sözlerine ekledi.

İsrailli gazeteci daha sonra Salih Aruri’yi, “Hareketin Batı Şeria’daki askeri stratejisiyle ilgili her konuda Hamas’ın üstadı” olarak nitelendirdi ve onun, Lübnan’da Hamas şubesinin kurulmasından sorumlu kişilerden biri olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + five =