Usame Hamdan: Dünya artık İsrail sonrası aşamayı ele almalı

Usame Hamdan: Dünya artık İsrail sonrası aşamayı ele almalı

Terör rejimi İsrail’in güvenliğine ilişkin teorinin çöktüğünü, İsrail işgal ordusunun çatışmalardan kaçtığını belirten Hamas yetkilisi, dünyanın “İsrail sonrası aşamayı” düşünmesi gerektiğini söyledi.

Hamas’ın Siyasi Büro Üyesi ve hareketin Lübnan’daki üst düzey temsilcisi Usame Hamdan, el-Meyadin haber kanalına yaptığı açıklamada, İsrail’in güvenliğine ilişkin teorinin çöktüğünü, İsrail işgal ordusunun çatışmalardan kaçtığını ve artık kendisini koruyamadığını söyledi.

Usame Hamdan, Filistinli direniş savaşçılarının el-Megazi’de gerçekleştirdikleri son operasyon ile İsrail işgali ve devam eden saldırganlığının olumlu yönden hiçbir sonuca varamayacağını gösterdiğini söyledi.

Direniş çemberinin genişleyeceği ve diğer güçlerin de bu çembere katılabileceği konusunda ABD’ye uyarılarda bulunan Filistinli yetkili, Washington’a “bu konuyu ciddi şekilde ele alma” tavsiyesinde bulundu.

Ayrıca İsrail’in Philadelphia Ekseni’nin kontrolünü ele geçirmesi ihtimaline değinen Hamdan, “Mısır, topraklarının bir kısmının işgal edilmesini kesinlikle kabul etmeyecektir” dedi.

Savaşın sonlanması için devam eden müzakerelere de değinen Hamdan, ateşkes için çok sayıda teklifin sunulduğunu, ancak İsrail’in geçici bir ateşkesi esas alıp savaşa dönüş niyetiyle hareket ettiğini vurguladı.

Usame Hamdan ayrıca, Hamas’ın, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırganlığının sona erdirilmesini, saldırganlığın yeniden başlamasına karşı önlemlerin alınmasını ve akabinde esir değişimi anlaşmasının uygulanmasını içeren bir öneri sunduğunu kaydetti.

Hamas temsilcisi devamında, “Halkımızın hissettiği acıyı paylaşıyoruz ve onları Gazze üzerinde egemenlik kurmak isteyen İsraillilere teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.

Hamdan açıklamasının başka bir yerinde, dünyanın artık Aksa Tufanı Operasyonu’nun bir sonucu olarak ortaya çıkacak “İsrail sonrası aşamayı” düşünmesi gerektiğinin altını çizdi. Hamdan’a göre bölgeyi kendi çıkarlarına göre yeniden yapılandırmak isteyen ABD, devam eden savaşta, İsrail’in dahil olduğu tüm cephelerin başarısızlığa mahkum olacağının farkında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 15 =