Türkiye Yerel Seçimler İçin Sandık Başında

Türkiye Yerel Seçimler İçin Sandık Başında

Türkiye, Mahalli İdareler Genel Seçimleri oy verme işlemi için sandık başında.

Türkiye’nin resmi kanalı TRT’de yer alan habere göre, Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oy verme işlemi başladı. 34 siyasi partinin katıldığı seçimde, 61 milyon 441 bin 882 seçmen oy kullanacak. Doğu’daki 32 ilde oy kullanma işlemi saat 07.00’de başladı. Bu illerde yaşayan vatandaşlar saat 16’ya kadar oylarını kullanabilecek. Diğer illerde oy verme saatleri 08.00-17.00 arasında.

Türkiye Yerel Seçimler İçin Sandık Başında

Kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunduğu seçimde, 1 milyon 32 bin 610 kişi ilk kez oy kullanacak. 34 siyasi partinin adayının yarışacağı seçimlerde, ülke genelinde, 206 bin 845 sandık kuruldu, yaklaşık bin de seyyar sandık oluşturuldu.

81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın belirleneceği seçimlerde, il genel meclisi üyeliği, belediye meclis üyeliği seçimleri de yapılacak.

Bu seçimlerde özellikle İstanbul ve Ankara sandık sonuçları en çok merak edilen ve en çok beklenen sonuçlar. 25 yıl Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi AK Parti’de bulunan İstanbul belediyesi geçtiğimiz seçimlerde muhalefet partisi CHP’ye geçmişti. Ankara’da aynı şekilde AK Parti’den CHP’ye geçen bir diğer büyükşehir. 

Türkiye Yerel Seçimler İçin Sandık Başında

Erdoğan, Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u Ak Parti’den İstanbul’a aday gösterirken muhalefet parti CHP ise CHP Ekrem İmamoğlu ile devam etmek istedi. 

Oy verme işleminin bitmesinin ardından oy sayımına geçilecek ve gece sonlarına doğru sonuçlar takriben açıklanmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × five =