Ölü balinanın içinden milyonluk servet çıktı

Ölü balinanın içinden milyonluk servet çıktı

Karaya vurmuş ölü balinanın midesinden yarım milyon Euro’luk bir hazine bulundu.

Kanarya Adaları’nda görev yapan bir bilim ekibi, kıyıya vurmuş bir ispermeçet balinasının içinde yarım milyon Euro değerinde bir hazine buldu. Las Palmas Üniversitesi’nden Profesör Dr. Antonio Fernandez ve ekibinin gerçekleştirdiği otopsi, bu değerli parçanın hayvanın ölümüne neden olduğunu ortaya çıkardı.

Kanarya Adaları’nda görevli bilim ekibi, üzücü bir olayın ardından şaşırtıcı bir keşfe imza attı. Kıyıya vurmuş bir ispermeçet balinasının otopsisini gerçekleştiren ekip, balinanın midesinde 9.5 kilogram ağırlığında, yaklaşık 17 milyon 500 bin TL değerinde amber keşfetti.

Araştırmacılar, bu değerli amberin balinanın sindirim sisteminde hasara yol açtığını ve ölümüne sebep olduğunu tespit etti.

Las Palmas Üniversitesi’nden Adli Veterinerlik Patolojisi uzmanı Profesör Dr. Antonio Fernandez, amberin satışa çıkarılacağını ve elde edilen gelirin 2021’de La Palma Adası’nda meydana gelen volkanik patlamadan etkilenenlere yardım amacıyla bağışlanacağını duyurdu.

Denizlerin derinliklerinde yaşayan ispermeçet balinaları tarafından üretilen amber, sindirilemeyen besin artıkları zamanla balinanın sindirim sisteminde birikerek oluşur. Balina tarafından dışarı atıldığında genellikle deniz yüzeyinde bulunan bu madde oldukça nadir bulunur.

Amber, parfümeri sanayisinde önemli bir yere sahiptir. Özgün kokusu ve parfümün kalıcılığını artıran alkol içeriği nedeniyle amber, kıymetli bir hammadde olarak kabul edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − 6 =