Nikaragua, Venezuela ve Bolivya Güney Afrika’nın Siyonist Rejim’e karşı davasını destekledi

Nikaragua, Venezuela ve Bolivya Güney Afrika’nın Siyonist Rejim’e karşı davasını destekledi

 Nikaragua, Venezuela ve Bolivya hükümetleri, Güney Afrika’nın Siyonist Rejim’e karşı Gazze Şeridi’ne yönelik soykırım suçlamasıyla “Uluslararası Adalet Divanı”nda açtığı davayı desteklediklerini açıkladı.


IRNA’nın Sputnik Mundo’dan aktardığı habere göre, Nikaragua yetkilileri tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor: “Nikaragua Uzlaşı ve Ulusal Birlik Hükümeti, Güney Afrika’nın 29 Aralık 2023’te Uluslararası Adalet Divanı’nda Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerin İsrail tarafından ihlal edilmesi nedeniyle açtığı davayı memnuniyetle karşılıyor.”

Bildiride ayrıca şunlar kaydedildi: “Nikaragua, İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda açılan davanın, Soykırım Sözleşmesi’ne üye her devletin sahip olduğu yasal yükümlülüklere uyma ve aynı zamanda uluslararası topluma yanıt verme yönünde somut bir adım olduğuna inanıyor.”

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega hükümeti ayrıca Siyonist rejimden, şu ana kadar 23 binden fazla kişinin ölümüne yol açan Gazze’ye yönelik askeri ablukayı derhal sona erdirmesini istedi.

‍Nikaragua ayrıca, Filistin topraklarının Siyonist Rejim tarafından işgaline son verilmesi ve bağımsız bir Filistin devleti ile 1967 sınırlarına saygı gösteren istikrarlı ve kalıcı bir çözüme ulaşılması için koşulların yaratılması çağrısında bulundu.

Venezuella ve Bolivya hükümetleri de geçtiğimiz günlerde Güney Afrika’nın Filistin milletini savunmaya yönelik tarihi eylemine destek verdiklerini duyurdu.

‍Venezuela Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in insanlık dışı eylemlerine atıfta bulunarak, Güney Afrika’nın Soykırım Sözleşmesi’nin ihlali bağlamında Siyonist Rejim’e karşı açtığı davayı olumlu olarak değerlendirdi.

Bolivya hükümeti de barış ve adalete bağlı olarak Soykırım Sözleşmesi’nin imzacısı olduğunu hatırlatarak, Güney Afrika’nın bu kararının uluslararası toplum tarafından desteklenmesi gereken, Filistin milletinin savunulmasına yönelik tarihi bir adım olarak değerlendirildiğini belirtti.

Güney Afrika 29 Aralık’ta işgal altındaki topraklarda Soykırım Sözleşmesi’nin ihlal edilmesi nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde Siyonist Rejim’e karşı dava açtı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’den yapılan açıklamada Güney Afrika’nın açtığı davanın İsrail’in (rejimin) Gazze’de etnik temizlik amaçlı eylemler gerçekleştirmesine dayandığı duyuruldu.

Öte yandan Siyonist Rejim Dışişleri Bakanlığı, Güney Afrika’nın Uluslararası Ceza Mahkemesi’ndeki davasını asılsız olarak nitelendirdi.

Siyonist Rejim, Aksa Tufanı olarak bilinen Filistinli direniş gruplarının düzenlediği operasyonda benzeri görülmemiş bir yenilgiye uğradıktan sonra, ABD’nin desteğiyle Gazze Şeridi halkına karşı soykırım başlatarak şu ana kadar 23 binden fazla Filistinliyi katletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 5 =