İsrailli uzmanlar yenilgiyi kabul ediyor

İsrailli uzmanlar yenilgiyi kabul ediyor

Eski İsrailli yedek subay, esirlerin serbest bırakılması konusunda Hamas’la anlaşma yapılması gerektiğini belirtti.

Eski İsrailli yedek subay Yitzhak Brick, Hamas’ın ortadan kaldırılmasının mümkün olmayacağını kaydederek, esirlerin serbest bırakılması konusunda Hamas’la anlaşma yapılması gerektiğini belirtti.

Haaretz gazetesindeki yazısında eski İsrailli yedek subay Yitzhak Brick, Gazze ile Mısır arasındaki Selahaddin Koridoru’ndaki tüneller için İsrail’in henüz bir çözüme sahip olmadığını söyledi. Brick, “Bunu engellemek için Gazze Şeridi’nin içine 13 kilometre uzunluğunda ve 40 metre derinliğinde bir duvar inşa edilmesi gerekiyor. Hamas ise buna asla izin vermeyecek.” diye devam etti.

Brick, “Mısır tarafında duvarın inşa edilmesi teknik olarak mümkün ancak Mısırlılar henüz bunu kabul etmiyor.” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun Refah’taki mülteci kamplarında operasyon başlatacağına ilişkin iddiayı reddeden Brick, “İsrail ordusunun Refah’taki mülteci kamplarını kontrol altına almaya yönelik herhangi bir girişimi, Gazze’deki sivillerin toplu olarak öldürülmesine yol açacaktır. ABD ve tüm dünya bunu yapmamıza izin vermeyecektir.” dedi.

Brik, İsrail ordunun, savaşın iki ana hedefine ulaşamayacağını belirterek, “Birincisi, Hamas’ı ve onun askeri yeteneklerini ortadan kaldırmak, ikincisi ise kaçırılan İsraillilerin geri dönüşü. Hedeflere ulaşılamamasının İsrail açısından çok ağır bir bedeli vardır.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in ağır bedel ödememesi için metodunu değiştirmesi ve savaşın üçüncü aşamasında Han Yunus ve merkez kamplardan çıkması gerektiğine dikkat çeken Brick, “Onu dışarıdan kuşatmalı, hassas operasyonlar yürütmeli ve istihbarat bilgilerinin yardımıyla Hamas güçlerine cerrahi müdahalede bulunulmalıdır.” dedi.

Brick, hâlâ ulaşılabilecek en yüksek hedefin Hamas’la anlaşmaya varılarak kaçırılan tüm İsraillilerin serbest bırakılması olduğunu vurgulayarak, “Gazze’deki saldırıları durdurmak pahasına da olsa, İsrail belirlediği hedeflerden eli boş çıkmasın” ifadelerini kullandı.

Dün Haaretz gazetesi, Gazze’deki Filistin direnişiyle yapılan bir esir takası anlaşmasının bedelinin, İsrail hükümeti ve ordusunun, İsrail’in siyasi ve askeri düzeyi tarafından belirlenen hedeflere ulaşamadan başarısızlıklarını kabul etmesi olduğunu belirtmişti.

Gazete, bunun İsrailli yetkililer arasındaki iç anlaşmazlıkları derinleştireceğini bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 2 =