İsrail’den ABD’ye Lübnan tehdidi

İsrail’den ABD’ye Lübnan tehdidi

Terörist İsrailli yetkililerin, diplomatik baskıların başarısız olması halinde Hizbullah’a yönelik askeri harekât seçeneğine başvurmakta kararlı olduklarını ABD Başkanı Joe Biden’ın Kıdemli Danışmanı Amos Hochstein’a bildirdikleri iddia edildi.

İsrailli yetkililer, Hochstein’a yaşanan gerginliğin diplomasi yoluyla çözüme kavuşturulamaması halinde Hizbullah’ı Lübnan’ın güneyinden uzaklaştırmak için ‘askeri harekât’ seçeceğine başvurmakta kararlı olduklarını iletti.

Bölgeden tahliye edilen İsraillilerin evlerine dönebilmeleri için kuzey sınırında güvenliğin yeniden tesis edilmesi gerektiğini vurgulayan yetkililer, aksi takdirde İsraillilerin geri dönmeyi reddedeceklerini belirtti.

Biden’ın danışmanı Hochstein, HAMAS’ın üst düzey yetkilisi Salih el-Aruri’nin Beyrut’ta suikast ile şehit edilmesinin ardından Hizbullah ile artan gerilimi düşürmek için Tel Aviv’e gitmişti. Hochstein, 4 Ocak’ta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant ile görüşmüştü.

İsrail’in eski Dışişleri Bakanı Eli Cohen ve Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz, 28 Aralık’ta yaptıkları açıklamalarda, Lübnan sınırında Hizbullah ile yaşanan gerginliğin diplomasi yoluyla çözüme kavuşturulmaması halinde Tel Aviv’in yeni adımlar atabileceğini duyurmuştu.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalarda 28 Lübnanlı sivil ve 129 Hizbullah mensubu ile İsrail güçlerinin açıklamasına göre 5 İsrailli işgalci ve 9 İsrailli terörist asker öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × five =