İsrail rejimi “soykırımı meşrulaştırma” çabasında

İsrail rejimi “soykırımı meşrulaştırma” çabasında

İsrailli Arap Milletvekili Ahmed et-Tiybi, İsrail’de hükümet üyelerinin, söylemleriyle “Gazze’deki Filistinlilere yönelik soykırımı meşrulaştırma” çabasında olduğunu belirtti.

Tiybi, militan Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in 27 Kasım’da ” Gazze’de 2 milyon Nazi” olduğu yönündeki skandal açıklamasına atıfla, “Soykırımı bu şekilde meşrulaştırıyorsunuz” ifadesini kullandı.

“Naziler, Yahudiler hakkında böyle konuşuyordu” diyen Tiybi , “Kulağa Nazi gibi geliyorsa, Nazi gibi görünüyorsa da neo-Nazi’dir, her ne kadar Bakan (Smotrich) Yahudi olsa da” dedi.

İsrail’de Ortak Liste Partisi Milletvekili Ofer Cassif’in Güney Afrika’nın İsrail’e açtığı “soykırım” davasını desteklemesine yönelik gelen tepkilere değinen Tiybi, “Lahey’deki dava Cassif’in sözlerine değil, Smotrich, (Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar) Ben-Gvir ve (Miras Bakanı Amihai) Eliyahu’nun sözlerine dayanıyor. Bu şekilde konuşanlar savaşın devam etmesini istiyor, rehinelerin (esirlerin) geri getirilmesini istemiyor” diye konuştu.

Cassif, İsrail aleyhinde Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) açılan davaya destek veren dilekçeyi imzalamasının ardından ırkçı kesimin ağır eleştirilerine maruz kalmıştı. İsrail Meclisi’nde bugün, Cassif’in, Güney Afrika’nın İsrail’e açtığı “soykırım” davasını desteklemesinin ardından vekilliğinin düşürülmesi için girişim başlatılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 2 =