İsrail ordusu, Batı Şeria’nın Tulkerim kentindeki baskınlarına ikinci gününde devam ediyor

İsrail ordusu, Batı Şeria’nın Tulkerim kentindeki baskınlarına ikinci gününde devam ediyor

İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde yer alan Tulkerim ile kentteki Nur Şems ve Tulkerim mülteci kamplarına yönelik baskınlarını ikinci günde de sürdürüyor.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre İsrail, dün başlattığı baskınlarını bugün birkaç mahalleyi kapsayacak şekilde genişletti.

Bölgede patlama seslerinin yanı sıra zaman zaman silahlı çatışma sesleri de duyuluyor.

İsrail güçleri kuşatma altına aldığı Tulkerim ve Nur Şems mülteci kamplarında altyapıya ve Filistinlilere ait mülklere zarar vermeyi sürdürüyor.

Öte yandan İsrail güçlerine ait insansız hava aracının Tulkerim Mülteci Kampı’nda bir alanı bombaladığı, çok sayıda kişinin yaralandığı kaydedildi.

Filistinli sosyal medya kullanıcıları, Nur Şems Mülteci Kampı’ndaki evlerin, iş yerlerinin ve altyapının yıkımına ilişkin görüntüler paylaştı.

İsrail askerleri ayrıca Nur Şems Kampı’ndan çok sayıda Filistinliyi bir alanda toplayarak sorguladı.

İsrail, bir kez daha Filistin Kızılayının Han Yunus’taki merkezini vurdu

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Han Yunus’taki merkezlerinin 5. katını hedef aldığı belirtildi.

Saldırıda yerinden edilmiş ve merkeze sığınan 7 Filistinlinin yaralandığı ifade edildi. İsrail ordusunun topçu atışıyla mı yoksa hava saldırısıyla mı merkezi hedef aldığına ilişkin detay verilmedi.

Filistin Kızılayının paylaştığı videoda ise merkezden dumanlar yükseldiği görülüyor. Han Yunus’taki Filistin Kızılayı merkezine yerlerinden edilmiş 14 bin Filistinlinin sığındığı belirtiliyor.

 İsrail, Han Yunus’ta düzenlediği saldırılarda 20 Filistinliyi öldürdü

Filistin resmi ajansı WAFA’ya göre İsrail savaş uçakları, bu sabah Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinin batısında bulunan Salah ailesinin evini hedef aldı.

Yerlerinden edilen onlarca Filistinlinin sığındığı Salah ailesinin evine düzenlenen saldırıda, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 14 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail savaş uçakları ayrıca, Filistinli sığınmacıların bulunduğu Han Yunus’taki tarım arazisinde de 6 Filistinliyi öldürdü, çok sayıda kişiyi yaraladı.

Öte yandan İsrail ordusu savaş uçakları ve topçu ateşleriyle Gazze Şeridi’nin merkezindeki El-Megazi Mülteci Kampı ile El-Masdar bölgesinde çok sayıda evi vurdu.

Ez- Zavaida bölgesinin de şiddetli topçu ve hava saldırılarına tanık olduğu aktarıldı.

İsrail gazetesi: Hamas yöneticisi Aruri, savaş uçağından atılan 6 güdümlü füzeyle öldürüldü

Yedioth Ahronoth gazetesi, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 2 Ocak’ta Aruri ile 6 kişinin öldürüldüğü suikasta ilişkin detayları paylaştı.

Adı açıklanmayan Lübnanlı güvenlik yetkilisine dayandırılan haberde, Aruri’nin daha önce basına yansıdığı şekliyle SİHA ile değil savaş uçağından atılan füzelerle öldürüldüğü belirtildi.

Savaş uçağının 6 güdümlü füze ateşlediği, bunlardan ikisiyle binadaki Hamas toplantı odasının doğrudan vurulduğu bildirildi.

“Kullanılan füzeler 100 kilogram ağırlığındaydı”

Bu füzelerin İsrail savaş uçaklarınca kullanıldığının altını çizen yetkili, her birinin 100 kilogram ağırlığında olduğunu kaydetti.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri ve beraberindeki 6 kişi, 2 Ocak’ta İsrail tarafından düzenlenen saldırıda Beyrut’ta Hizbullah’ın kalesi olarak tabir edilen “Dahiye”de öldürülmüştü.

Tel Aviv yönetimi, resmi olarak saldırının sorumluluğunu henüz üstlenmedi.

Salih el-Aruri kimdir?

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, 19 Ağustos 1966’da Ramallah’ta doğdu.

İzzeddin el-Kassam Tugaylarının kurulmasına katkıda bulunan Aruri, 15 yıl İsrail hapishanelerinde kaldıktan sonra sınır dışı edildi ve Lübnan’da yaşamaya başladı.

Aruri, Hamas’ın İsrail ile 11 Ekim 2011’de yaptığı, bir İsrail askeri karşılığında 1027 Filistinli esirin serbest bırakılması anlaşmasının müzakerecileri arasında yer alıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − sixteen =