İşgalci rejim, Gazze Şeridi’nin kuzeyine gitmeyi bekleyen yardım konvoyunu vurdu

İşgalci rejim, Gazze Şeridi’nin kuzeyine gitmeyi bekleyen yardım konvoyunu vurdu

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı, İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyine gitmeyi bekleyen yardım konvoyunu vurduğunu duyurdu

UNRWA Gazze Direktörü White, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gazze’de bu sabah Gazze’nin kuzeyine götürülmeyi bekleyen bir gıda konvoyu İsrail donanması ateşiyle vuruldu” ifadelerini kullandı.

White, İsrail’in gıda konvoyuna saldırısında kimsenin yaralanmadığını açıkladı.

White’ın açıklamasını paylaşan UNRWA ise “Ateş altında insani yardım ulaştıramayız” ifadelerine yer vererek, Gazze’nin kuzeyi dâhil olmak üzere her yerde kalıcı ve güvenli şekilde insani erişime acilen ihtiyaç olduğunu vurguladı.

İsrail saldırıları nedeniyle Gazze’de 1,9 milyon kişi yerinden olurken, İsrail’in çıkardığı zorluklar ve engellemeler dolayısıyla bölgeye insani yardımlar da yeteri kadar ulaştırılamıyor.

Özellikle Gazze’nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin un bulamadıkları için hayvan yemlerini öğütmeye başladıkları bildiriliyor.

Bu arada İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) faaliyetlerini sürdürebilmesi için kısa vadede 3,5 milyon euroluk finansman sağlayacaklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three − 1 =