İran’ın üyeliğiyle ilk BRICS toplantısı başladı ‍

İran’ın üyeliğiyle ilk BRICS toplantısı başladı ‍

BRICS olarak bilinen gelişmekte olan ekonomiler grubuna üye ülke temsilcilerinin 2024 yılındaki ilk toplantısı, bu gruba üye 10 ülkenin dışişleri bakan yardımcılarının katılımıyla bugün 30 Ocak Salı günü Moskova’da başladı.


Moskova, IRNA – Bu toplantı BRICS grubuna 5 yeni üyenin girmesinden sonra 2024 yılı başından itibaren ilk kez düzenleniyor. İran İslam Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Etiyopya, eski üyelerle (Rusya, Çin, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika) birlikte üç gün boyunca BRICS’in 2024’teki planları hakkında görüş alışverişinde bulunacak.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov’un açılış konuşmacısı olduğu bu toplantının ardından İran Dışişleri Bakanı Ekonomik Diplomasi Koordinasyon Bakan Yardımcısı Mehdi Seferi’nin de aralarında bulunduğu diğer 9 BRICS ülkesinin temsilcilerinin bu toplantının gidişatına ilişkin görüş ve önerilerini sunması bekleniyor.

Bugün basına kapalı olarak yapılan toplantıda Rusya hükümetinin bazı bakanları ve ekonomi mensupları, BRICS üyesi ülke temsilcilerinden oluşan grupta bu grubun hareketine ilişkin önerilerini sunacak.

‍BRICS üyelerinin enerji araştırmaları ve yapay zeka alanındaki iş birliği çerçevesinin sunumu da bu toplantının ilk gününde ele alınan diğer konular arasında yer alacak.

Uluslararası sistemde çok taraflılığın temel taşı olan stratejik ortaklığa odaklanılması planlanan BRICS temsilcileri toplantısının ikinci gününün Çarşamba günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un katılımıyla yapılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 4 =