İran İslam Cumhuriyeti: Saldırgan Siyonist rejim işlediği suçtan pişman olacak

İran İslam Cumhuriyeti: Saldırgan Siyonist rejim işlediği suçtan pişman olacak

İran Dışişleri Bakanlığı, Siyonist rejimin Şam’daki İran Konsolosluğu’na düzenlediği terör saldırısıyla ilgili olarak yayınladığı bildiride : Siyonist rejim yaptığından pişman olacak

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Siyonist rejimin dün Şam’daki İran Konsolosluğu binasınasına düzenlediği terör saldırısını şiddetle kınadığı bir bildiri yayınladı. 

Bakanlık tarafından yayınlanan bildiride “Maalesef bilinen bir diplomatik konuma yönelik bu hedefli saldırıda  bu binada Ramazan İftar programında hazır bulunan İran İslam Cumhuriyeti’nin diplomatik dokunulmazlığa sahip çok sayıda terörle mücadele askeri danışmanı  şehit oldu.” ifadelerine yer verdi.

Bildirinin devamında” Kuşkusuz, bu saldırgan ve nefret dolu saldırı diplomatik kişilerin ve yerlerin dokunulmazlığını ihlal etmekte ve başta 1961 Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi, 1973 Diplomatik Koruma Altındaki Kişilere Karşı Suçların Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme ve Birleşmiş Milletler Şartı olmak üzere uluslararası düzenlemeleri açıkça ihlal etmektedir. Söz konusu menfur saldırının ve uluslararası hukukun ihlalinin hükümetler ve uluslararası kurullar tarafından  şiddetle kınanması bekleniyor.” denildi.

Açıklamada ayrıca” Birleşmiş Milletler’den, özellikle de Güvenlik Konseyi’nden ve o örgütün Genel Sekreterinden beklenen şey, İsrail Siyonist rejiminin, uluslararası barış ve güvenliğe tehdit olarak görülen yasa dışı eylemleri ve uluslararası düzenleme ihlalleriyle mücadele yolunda, gerekli ve hızlı tepkiyi verin ve bu tür suç ve terör eylemlerini kınayın. Siyonistlerin Gazze Şeridi’ndeki direniş gücünü durdurmayı başaramadığı, dünyadaki siyasi ve uluslararası izolasyondan kurtulmak için her türlü umutsuz ve iftiracı girişime başvurduğu açık ve nettir.” denildi. 

Açıklamanın bir diğer kısmında İran İslam Cumhuriyeti’nin bu saldırıdan derin üzüntü duyduğu ve sahte İsrail rejiminin kaçınılmaz yenilgiden kurtulamaycağı belirtilerek” İran, sahte İsrail rejiminin savaşın kapsamını bölgede ve işgal altındaki Filistin coğrafyasının dışına genişletmeye yönelik maceracı faaliyetleri konusunda uluslararası toplumu uyarmakta ve İran’ın Şam’daki diplomatik misyonuna düzenlenen cani saldırının sonuçlarının sorumluluğu, gaspçı Siyonist rejime aittir. ” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 2 =