İran, Güney Afrika’nın girişime tam destek veriyor

İran, Güney Afrika’nın girişime tam destek veriyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ile telefonda görüştü.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu görüşmede, İran ile Güney Afrika Cumhuriyeti arasındaki ikili ilişkiler, bölgesel ve küresel meseleler ele alındı.

Reisi görüşmede, Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda mazlum Filistin halkına yönelik işlenen soykırım suçunun cezalandırılması için İsrail aleyhine açtığı davayı takdir ederek, ”Yıllardır ırkçılığın ve soykırımın acısını yaşayan bir ülkenin attığı bu adım, sadece İslam dünyasında değil, dünyanın tüm özgürlüksever halkları tarafından da takdir edilmiştir.” dedi.

Siyonist İsrail ile destekçilerinin dava sürecine gölge düşürmek için gerçekleri saptırmaya çalışacağını anlatan Cumhurbaşkanı Reisi, ”Tüm dünya bu mahkemeden adaletin yerine getirilmesini ve katil Siyonist Rejimi kınayan bir karar çıkmasını bekliyor.” ifadesini kullandı.

İbrahim Reisi, İran’ın Güney Afrika’nın cesur girişimini desteklediğini belirterek, “Uluslararası toplumun sessiz kaldığı bir dönemde yapılan bu girişimlere Nelson Mandela adının yanı sıra sizin adınız da dünyada ırkçılık karşıtı ve adalet arayan bir isim olarak tanınmış olacak.” diye konuştu.

İkili ilişkilerin geliştirilmesinin önemine de değinen Cumhurbaşkanı Reisi, diplomasi, ekonomik, bilim ve teknoloji alanlarındaki işbirliğinin ivme kazanması için tüm kapasitelerin kullanılması gerektiğini vurguladı.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Ramaphosa da görüşmede, İran’ın ülkesi için zor günlerin dostu olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × four =