İran, Bitkisel Tıp ve Tıbbi Bitkiler Alanında Dünya Bilim Üretiminde Dördüncü Sırada

İran, Bitkisel Tıp ve Tıbbi Bitkiler Alanında Dünya Bilim Üretiminde Dördüncü Sırada

İran Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Girişimcilik Yardımcılığı Tıbbi Bitkiler ve Geleneksel Tıp Geliştirme Kurulu Sekreteri, İranlı araştırmacıların tıbbi bitkiler ve geleneksel tıp üretiminde dünya bilim üretiminde dördüncü sırayı aldığını duyurdu.

İran Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Girişimcilik Yardımcılığı Tıbbi Bitkiler ve Geleneksel Tıp Geliştirme Kurulu Sekreteri Muhammed Rıza Şems Ardekani, tıbbi bitkilerin ve geleneksel tıbbın kullanımıyla ilgili binlerce yıllık geçmişe atıfta bulunarak şunları söyledi: “2007 yılında Geleneksel Tıp fakülteleri kurulduktan sonra, kendimizi dünya bilim üretiminde gösterme konusunda çok başarılı olduk ve son iki yıldır (2022’den beri) dördüncü sırayı almayı başardık. Bu çok özel bir başarıdır.”

Şems Ardekani’ye göre, İran halkının tıbbi bitkilere ve geleneksel tıbba karşı kültürel ve medeni geçmişten gelen olumlu bir bakış açısı var. Eczaneler de çoğu durumda halkın güvenini ve memnuniyetini kazanmayı başardı.

Bu İranlı yetkili şunları söyledi: “İranlı girişimci şirketler farklı alanlarda çok iyi çalıştılar ve şu anda mevcut kapasiteleri artırmak için birlikte çalışmalıyız. Son yıllarda doğaya dönüş tüm alanlarda ön plana çıktı. Kendi çabamız ve tüm kapasiteleri kullanarak bu alanda daha da başarılı olmayı umuyoruz.”

Şems Ardekani, İran geleneksel tıbbını “sağlık odaklı” olarak nitelendirdi ve şunları söyledi: “İran geleneksel tıbbının birçok öğretisi, yaşam tarzını düzeltmeye dayanmaktadır ve halkın kültüründe kök salmıştır; bu nedenle kabul edilebilirliği oldukça yüksektir ve halka erişimi de kolaydır.”

Bu İranlı yetkili şunları söyledi: “Sağlığın iyileştirilmesi ve hastalıkların azaltılması, halkın sağlık okuryazarlığının ve davranışlarının değiştirilmesini gerektirir. Günümüzde yaşam tarzındaki değişiklikler, yiyecek türleri, hareketsizlik vb. nedeniyle bulaşıcı ve salgın hastalıklar kontrol altına alınsa da kronik hastalıkların yükü artmıştır.”

Şems Ardekani, son olarak “geleneksel tıbba dayalı beslenme prensiplerine uymanın” sağlığı korumaya yardımcı olan en önemli ilke olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − three =