Hamdan: Hamas Gazze’ye saldırıların tamamen durması şartında ısrarlıdır

Hamdan: Hamas Gazze’ye saldırıların tamamen durması şartında ısrarlıdır

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Usame Hamdan, ateşkes konusuyla ilgili açıklamasında Hamas’ın Gazze’ye yönelik saldırıların tamamen durdurulması, işgalci güçlerin bölgenin bütün topraklarından çekilmesi ve ablukanın kaldırılması şartında ısrarlı olduğunu ifade etti.

Hamdan bugün yayımlanan bir röportajında, “İsrailliler, Gazze Şeridi’ne yönelik askerî saldırılarını ve ablukalarını sürdürmekte ısrar ediyor ve bir ateşkese ulaşmak istemiyorlar” ifadesine yer verdi.

Hamdan, Hamas’ın ilk günden itibaren elindeki esirleri serbest bırakmakla ilgili şartını ortaya koyduğunu ve esirleri serbest bırakma işleminin en son gerçekleşecek işlem olacağını belirtti.

28 Ocak tarihinde Tel Aviv, Washington, Kahire ve Doha temsilcilerinin toplantısıyla ateşkes konusunda görüşmeler yapılmış ve esirlerin üç aşamada serbest bırakılmasına dair bir ateşkes planı hazırlanmıştı.

İşgal yönetiminin ilgili kurumları tarafından yapılan açıklamalara göre Filistin direnişinin elinde 136 işgalci esir bulunuyor. Buna karşılık her iki taraftan da resmî organlara yakın kaynakların verdiği bilgilere göre işgalci rejimin zindanlarında ise 8 bin 800 Filistinli esir bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − 8 =