Gazze kasabı Netanyahu, ABD’nin önerisini reddetti

Gazze kasabı Netanyahu, ABD’nin önerisini reddetti

Terör rejimi İsrail başbakanının, ABD dışişleri bakanının birtakım tekliflerini kabul etmediği bildirildi.

NBC News’in, ismi açıklanmayan üç üst düzey ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberine göre Netanyahu, geçen hafta Tel Aviv’e yaptığı ziyaret sırasında Blinken’a, “Filistin devletine izin verecek bir anlaşmaya hazır olmadığını” söyledi.

The Times of Israel’e konuşan ABD’li bir yetkili ise Blinken’ın Netanyahu’ya verdiği yanıtta “Hamas’ın yalnızca askeri yöntemlerle ortadan kaldırılamayacağını” dile getirdiğini söyledi. İsrail medyasına göre, Blinken ayrıca “İsrailli liderlerin bunu fark etmemesi halinde, tarihin tekerrür edeceği” uyarısında bulundu.

NBC News’ın haberine göre, Blinken, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve diğer dört Arap liderden, “savaştan sonra Gazze’nin yeniden inşasını finanse etme ve reforme edilmiş bir Filistin Yönetimi’nin Gazze Şeridi’ne dönüşünü destekleme taahhütlerini” aldıktan sonra Netanyahu’ya bir teklifle geldi.

The Times of Israel’e konuşan iki ABD’li yetkilinin açıklamasına göre, Bin Selman, Blinken ile görüşmesinde, İsrail’in Filistin egemenliğine yönelik adımlarına bağlı olarak, savaştan sonra Gazze Şeridi’nin yeniden inşasının bir parçası olarak İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye hazır olduğunu söyledi.

NBC News ise Netanyahu’nun sadece “İsrail’in Lübnan’da Hizbullah’a karşı büyük bir saldırı başlatmaması” yönündeki talebi kabul ettiğini bildirdi.

İsrail’in ayrıca, “Gazze’deki BM yetkililerinden oluşan bir ekibin, Filistinlilerin kuzey Şeridi’ndeki evlerine dönebilmeleri için gerekli koşullarla ilgili bir değerlendirme yapmasına izin verecek” önemli bir ABD talebini daha kabul ettiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + fifteen =