Gazze için küresel grev çağrısı

Gazze için küresel grev çağrısı

Birçok sosyal medya kullanıcısı ve Filistin destekleyicisi Gazze halkını desteklemek için dünya çapında bir grev çağrısında bulundu.

IRNA’nın el-Cezire’den aktardığına göre, önde gelen Filistinli gruplardan oluşan bir birlik olan Milli ve İslami Güçler, Batı Şeria sakinlerine ve dünya çapındaki çeşitli gruplara Pazartesi günü grev yapma çağrısında bulundu.

Bu birlik tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Etkili isimlerin katılımıyla başlatılan bu uluslararası hareket doğrultusunda tüm dünyanın bu greve katılmasını bekliyoruz. Bu hareket Gazze’deki açık soykırıma, etnik temizliğe ve Batı Şeria’daki sömürgeci yerleşime karşıdır.” denildi.

Açıklamada ayrıca, şu ifadelere yer verildi: “Bu grev aynı zamanda Filistin halkının ulusal ve haklı davasını baltalamaya yönelik çabalara karşı yapılıyor. Birliğimiz, dünyanın dört bir yanındaki insanlara, Gazze’de İsrail’in acımasız bombardımanı altında kalan kadınlar, çocuklar ve yaşlılarla dayanışmayı ifade etmek için grevlere katılma çağrısında bulunuyor.”

Dünyanın dört bir yanından çok sayıda aktivist, insanları sosyal medya üzerinden bu greve katılmaya davet ediyor.

Lübnan, “Gazze için Küresel Çağrı”ya destek amacıyla devlet daireleri, ilk ve orta okullar, özel ve kamuya ait yüksek öğretim kurumlarının greve katılacağını duyurdu.

Gazze Sağlık Bakanlığı’ndan dün Pazar günü yapılan açıklamada Gazze’de şehit sayısının 17 bin 997 kişiye ve yaralı sayısının ise 49 bin 229 kişi ulaştığı bildirildi.

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi’nin yayınladığı bildiride ilgili uluslararası kurumlara Gazze Şeridi’ndeki sağlık ve tedavi merkezlerinin desteklenmesi alanında üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri çağrısında bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × one =