Fakir ülkelerden hemşirelerin göç etmesi / Batı’nın Afrika sağlık sistemi için yeni krizi

Fakir ülkelerden hemşirelerin göç etmesi / Batı’nın Afrika sağlık sistemi için yeni krizi

Uluslararası Hemşirelik Derneği, zengin ülkelerin, gerekli insan kaynağı eksikliğini gidermek için fakir ülkelerden hemşireleri çekerek güney yarımküredeki ülkelerdeki sağlık ve tıbbi hizmetlerin durumunu kötüleştirdiğini söylüyor.

Uluslararası Hemşireler Konseyi Başkanı Howard Catton, bu ay Ruanda’da düzenlenen Afrikalı hemşirelik yetkilileri toplantısında, kuzey yarımküredeki ülkelerin ekonomik güçlerini kötüye kullanma eylemlerine kızdığını duyurdu. 

Howard Catton zengin ülkelerin, fakir ülkelerden hemşireleri çekerek bu ülkeleri uzun süre kendilerine bağımlı hale getirdiklerini ve yeni bir sömürgecilik biçimi olan güney yarımküre ülkelerindeki sağlık sistemlerinin büyüme ve gelişmesini durdurduklarını sözlerine ekledi.

Zengin ülkeler, fakir ülkelerden hemşireleri çekerek, bu ülkeleri uzun süre kendilerine bağımlı hale getiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı düzenlemelere göre yoksul ülkelerden sağlık ve tıbbi personel alımının engellenmesi gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü, tüm ülkelere “kırmızı listede” yer alan ülkelerden işe alımların hükümetler arasında resmi anlaşma yoluyla uygulanması gerektiğini tavsiye etti.

“Howard Houghton”, bu düzenlemelerin yalnızca bir tür ahlaki tavsiye olduğuna ve pratikte yoksul ülkelerden hemşirelerin ilgisini çekme konusunda çok az ikili anlaşma görülebileceğine inanıyor.

Gambiya Ulusal Hemşireler Birliği Başkanı Dr. Baboucarr Cham, Gambiyalı hemşirelerin artık Avrupa ve Amerika’ya gittiğini, bunun da Gambiya halkı için birçok soruna yol açtığını söylüyor.

Dr. Baboucarr Cham, Gambiya halkının hemşire ve ebe eksikliği nedeniyle hayatını kaybetmemesi için zengin ülkelere giden her Gambiyalı hemşireye karşılık iki hemşirenin eğitim ücretinin ödenmesi gerektiğini öne sürdü.

The Guardian, İngiltere, Almanya, Kanada, Avustralya ve ABD’nin hemşire sıkıntısı çektiğini ve ihtiyaçlarının bir kısmını fakir ülkelerden hemşire kiralayarak karşıladığını yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − seven =