Erdoğan, işgalci rejim İsrail’e karşı uluslararası baskının artmasını istedi

Erdoğan, işgalci rejim İsrail’e karşı uluslararası baskının artmasını istedi

Bitlis ziyareti sırasında konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği katliamlara sert tepki göstererek, işgalci rejim İsrail’e uluslararası baskının artması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesinden 14’ü 25 Mart Pazartesi günü, bu konseyin daimî olmayan üyelerinin Gazze Şeridi’nde derhâl ateşkes sağlanması yönünde sunduğu karara lehte oy verdi.

Güvenlik Konseyi’nin daimî üyesi olan Amerika, önceki dönemlerin aksine, Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlanması yönünde önerilen kararı veto etmedi ve çekimser kaldı.

“İsrail’in Filistin’e yönelik barbarca saldırıları, insanlık onuruna aykırıdır ve hepimizi derinden yaralamaktadır.” diyen Erdoğan, Batılı devletlerin desteğine rağmen Filistin halkının direniş azmini kıramayan İsrail’in, uluslararası toplumun baskısı altında olması gerektiğini vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı acil ateşkes kararını olumlu bulan Erdoğan, ancak İsrail’in bu karara uyması için daha fazla uluslararası baskının gerekliliğine dikkat çekti. Türkiye’nin, Filistin halkının barış ve huzura kavuşması için her türlü desteği vereceğini belirten Erdoğan, zalimler karşısında asla geri adım atmayacaklarını ve mazlumların yanında olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 7 =