Emir Abdullahiyan ile Guterres İsrail’in Şam saldırısını görüştü

Emir Abdullahiyan ile Guterres İsrail’in Şam saldırısını görüştü

İran Dışişleri Baknaı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’ın İran Dışişleri Baknaı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Dujarric, Guterres-Emir Abdullahiyan görüşmesinde, İran’ın Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına düzenlenen hava saldırısını ele aldığını söyledi.

Guterres’ten İran konsolosluğuna yapılan saldırıyı kınama

Antonio Guterres, İran’ın Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına dün düzenlenen hava saldırısını kınadı.

BM Sözcülük Ofisi’nden konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Diplomatik ve konsolosluk tesislerinin dokunulmaz olduğunun altını çizen Guterres, aynı zamanda uluslararası hukuk uyarınca diplomatik personelin de korunması gerektiğini kaydetti.

Guterres, tüm taraflara uluslararası hukuk uyarınca yükümlülüklerine uyma zorunluluğunu hatırlatarak, sivil ve sivil altyapılara yönelik saldırıların önlenmesi gerektiğini ifade etti.

Tüm taraflara itidal çağrısında bulunan Guterres, küçük bir yanlış hesaplamanın halihazırda istikrarsız bölgede çok daha büyük çatışmaya yol açabileceği, Suriye, Lübnan ve Filistin dahil tüm Ortadoğu’da zor durumda olan sivillere çok daha fazla zarar vereceği konusunda uyarıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 16 =