Biden’ın ABD Savunma Bakanı’nın durumundan habersiz olduğu ortaya çıktı

Biden’ın ABD Savunma Bakanı’nın durumundan habersiz olduğu ortaya çıktı

 Amerikan medyası, Joe Biden’ın Savunma Bakanı Lloyd Austin’in hastaneye kaldırıldığından haberi olmadığını ve birkaç gün sonra kendisine bu konu hakkında bilgi verildiğini bildirdi.

IRNA’nın “The Independent”, “NBC News” ve “Politico”dan aktardığı habere göre, Biden yönetiminin üst düzey yetkilileri Austin’in hastaneye kaldırıldığını ilk olarak Cumartesi akşamı duydu.
‍Bu raporlar, ABD Savunma Bakanı’nın diğer yetkililerin bilgisi dışında hastaneye kaldırılması meselesinin ciddiyetini ortaya koydu.
Üst düzey ABD’li yetkililer ayrıca Beyaz Saray’ın, Biden’ın Austin’in sağlığı konusunda bilgilendirilmemesinden endişe duyduğunu açıkladı.
‍Raporlara göre, Perşembe günü Austin’in hastaneye kaldırıldığını öğrenen ilk yetkili Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan oldu ve hemen Biden’a haber verdi.
Pentagon’a göre savunma bakanı, elektif bir ameliyattan kaynaklanan komplikasyonların ardından hastaneye kaldırıldı.
Beyaz Saray’dan Austin’in ABD Başkanı’na ülkenin savunma bakanı olarak görevini yerine getirememesi konusunda bilgi vermemesi konusunda henüz bir açıklama gelmedi.
‍ABD’li Bakan Austin’in görevine dönmesinin beklendiği vurgulandı.
Austin, 1 Ocak’tan bu yana (geçen Pazartesi) Walter Reed Askeri Tıbbi Hizmet Merkezi’ne kabul edildi. Pentagon, hastaneye kaldırılmadan önce veya kaldırıldıktan sonra bilincinin yerinde olup olmadığı konusunda açıklama yapmadı.
Pentagon ayrıca Austin’in yetkilerinin ne kadarının yardımcısı Kathleen Hicks’e devredildiğini de açıklamadı.
70 yaşındaki Austin, ABD Başkanı Joe Biden’dan sonra ülke ordusunda en yüksek rütbeli ikinci kişidir ve onun sorumlulukları, ABD ulusal güvenlik krizleriyle ilgili kararlar almak için her zaman hazır olmasını gerektiriyor.
Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder, Cuma günü yerel saatle yaptığı açıklamada, Austin’in “tıbbi prosedürler sonrasında komplikasyonlar yaşadığını” ancak “iyileştiğini” ve “bugün itibarıyla görevlerine tamamen devam etmesinin” beklendiğini söyledi.
Pentagon Basın Birliği, ABD Savunma Bakanlığı yetkililerine yazdığı bir mektupta Austin’in hastalığının örtbas edilmesini eleştirerek, Austin’in bir hükümet yetkilisi olduğunu ve tıbbi durumunu gizlemeye gerek olmadığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 9 =