Bakan Emir Abdullahiyan, ABD’ye işgal rejimine destek konusunda uyarı

Bakan Emir Abdullahiyan, ABD’ye işgal rejimine destek konusunda uyarı

Dünya Ekonomik Forumu 2024’e katılan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD’yi kaderini Siyonist rejimin başbakanı Binyamin Netanyahu’nun kaderine bağlamaması konusunda uyardı.

CNBC TV kanalına konuşan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD’yi kaderine Filistin direniş gruplarıyla savaşan Siyonist rejimin başbakanı Benjamin Netanyahu’nun kaderine bağlamaması konusunda uyararak, “Washington’un İsrail rejimine tam desteği bölgedeki güvensizliğin nedenidir” dedi.
Kızıldeniz’in güvenliğinin İran için önemli olduğunu vurgulayan Emir Abdullahiyan, İran’ın ABD’den Gazze savaşını durdurmasını istediğini ifade etti.
Dışişleri bakanı, İran’ın Yemen Ensarullah Hareketi’ne destek verdiği yönündeki iddiaları reddederek, “Filistin halkına destek veren Yemen halkı ve diğer bölge ülkeleri kendi tecrübeleri ve çıkarları doğrultusunda hareket ediyor ve bizden emir almıyorlar” ifadesini kullandı.
Emir Abdullahiyan, Siyonist rejimin bölgenin istikrarsızlaştırılmasındaki rolüne ilişkin olarak, “Bölgeyi istikrarsızlaştırmaya yönelik her türlü eylemin İsrail’den ve onun Gazze’deki soykırımından kaynaklandığına inanıyoruz” ifadelerinde bulundu.
İran Devrim Muhafızları’nın Irak ve Suriye’deki İran karşıtı casusluk ve terör karargahlarına yönelik operasyonu hakkında, “İran silahlı kuvvetlerinin operasyonları terörle mücadeleye ve meşru müdafaaya dayanıyordu” diyen dışişleri bakanı Emir Abdullahiyan, “Ulusal çıkarlarımızı sağlama konusunda asla tereddüt etmeyiz” diye kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + 3 =