Türkiye’nin İsrail’e savaş mühimmatı satmaya devam etmesi ihtimali endişelere yol açtı

Türkiye’nin İsrail’e savaş mühimmatı satmaya devam etmesi ihtimali endişelere yol açtı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ülkenin Siyonist rejime silah ihracatına ilişkin yayınladığı rapor tartışmalara neden oldu.

Türkiye Devlet istatistik Kurumu’nun raporuna göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükûmeti, Gazze Şeridi, Batı Şeria ve işgal altındaki diğer Filistin topraklarına yönelik acımasız saldırıların sırasında Siyonist rejime silah sattı.

Bu durum, Türkiye halkı ve bazı TBMM milletvekillerini öfkelendirdi.

Türkiye Devlet İstatistik Kurumu’nun yayımladığı verilere göre bu ülke, yalnızca Kasım 2023’ten Ocak 2024’e kadar Siyonist rejime yaklaşık seksen bin dolar değerinde silah ihraç etti.

Türkiye Devlet İstatistik Kurumu verilerinden yayınlanan görsellerde, Ocak 2024’ten bu yana Türkiye’den İsrail’e ihraç edilen silahların arasında barut, mühimmat, silahlar ve askerî teçhizatın yer aldığı görülüyor.

Ancak Türkiye Savunma Sanayisi Kurumu ve bu ülkenin Savunma Bakanlığı, Salı günü, bu büyük tartışmaya yanıt olarak, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, askerî sanayi alanında Siyonist rejimle herhangi bir iş birliğini yalanladı.

Türkiye Ticaret Bakanlığı da yaptığı açıklamada, İsrail’e son aylarda ihraç edilen barut ve patlayıcıların askerî amaçla kullanılmadığını öne sürdü.

Daha önce TBMM’ndeki 15 muhalif milletvekili ve 13 ülkeden 200’ü aşkın milletvekili, rejimin Gazze’ye karşı devam eden savaşı nedeniyle İsrail’e silah ihracatına karşı olduklarını açıklamıştı.

Türkiye, İsrail’i tanıyan ve onunla ikili ilişkiler kuran ilk Müslüman ülkedir.

Türkiye ile Siyonist rejim arasındaki ikili ilişkiler 1949’da normalleşti ve daha sonra kültürel, ticari ve hatta askerî boyutlara ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 4 =