Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanları Batı Asya ve Kafkasya’daki Gelişmeleri Görüştü

Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanları Batı Asya ve Kafkasya’daki Gelişmeleri Görüştü

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Sergey Lavrov ve Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın New York’ta bir araya geldiğini ve görüşmede Batı Asya ve Güney Kafkasya’daki gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkileri görüştüğünü açıkladı.

TASS’ta yer alan habere göre, Lavrov ve Türk mevkidaşı Hakan Fidan, BM Güvenlik Konseyi oturum aralarında yaptıkları görüşmede, Batı Asya ve Güney Kafkasya’daki mevcut durumun çözümü için gerekli tedbirlerin koordine edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu bağlamda iki tarafın Rusya ve Türkiye’nin enerji alanındaki önemli projelerinin uygulanması ve ikili temas takvimini görüştüğünü de bildirdi.

Görüşmenin ana maddeleri arasında, başta Gazze Şeridi, Suriye, Karadeniz ve Güney Kafkasya olmak üzere Batı Asya’daki mevcut gerilimlere çözüm ve ikili ilişkiler bulunduğu ifade edildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, iki taraf, ikili ticaret ve ekonomik işbirliğini de ele alarak, ikili ilişkilerin sürdürülmesi ve genişletilmesi amacıyla daha fazla ortak çalışmanın önemine vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 4 =