Türkiye Afganistan’da yatırım yapmayı düşünüyor

Türkiye Afganistan’da yatırım yapmayı düşünüyor

Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi, Taliban hükümetinin başbakanlık makamının siyasi vekili ile yaptığı görüşmede, Ankara’nın Türkiye’de Taliban’ın siyasi ve askeri faaliyetlerine karşı herhangi bir eyleme izin vermeyeceğini belirterek, Türk iş adamlarının Afganistan’ın madencilik, elektrik ve tarım sektörlerine yatırım yapyaya hazır olduğunu vurguladı.

IRNA’nın Tolonews’dan aktardığı habere göre, Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Cenk Ünal, Taliban hükümetinin başbakanlık makamının siyasi vekili Mevlevi Abdulkebir ile araya geldiği görüşmede Türkiye ile Afganistan arasındaki işbirliği yollarını görüştü.

Cenk Ünal, bu görüşmede Kabil ile Ankara arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, Türk iş adamlarının Afganistan’ın madencilik, elektrik ve tarım sektörlerine yatırım yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Mevlevi Abdulkebir de bu görüşmede Türkiye’nin bu yaklaşımını takdir ederek, Taliban’ın tüm dünya ülkeleriyle iyi ilişkiler istediğine dikkat çekti.

Taliban Başbakanlık Siyasi Vekili Basın Dairesi Başkanı Hasan Hakyar bu görüşmede hakkında şunları söyledi: “Görüşmede ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve ticaretin geliştirilmesi yolları ele alınarak Türk hükümeti ve iş adamlarının Afganistan’da yatırım yapmaya hazır olduğu vurgulandı. Özellikle Türk hükümetinin, hiç kimsenin Taliban’a karşı siyasi faaliyette bulunmasına izin vermeyeceğini açıkça açıklaması nedeniyle olumlu görüşmeydi”.

Afganistan meseleleri uzmanı Ahmet Han Ender de bu görüşmeyle ilgili olarak şunları kaydetti: “Türkiye, ulusal çıkarları, ekonomik ve stratejik hedefleri doğrultusunda Taliban’la ilişkilerini güçlendirmek istiyor. Bölgede ve dünyada gelişmiş bir İslam ülkesi olarak kabul edilen Türkiye, Afganlar arasında barış ve uzlaşma yönünde gerekli adımları atabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =