Tahran’da İngiltere Büyükelçiliği önünde protesto mitingi düzenlendi

Tahran’da İngiltere Büyükelçiliği önünde protesto mitingi düzenlendi

Tahran halkı ve öğrencilerden oluşan bir grup, Cuma akşamı Tahran’daki Londra Büyükelçiliği önünde miting düzenleyerek ABD ve İngiltere’nin Yemen’e yönelik saldırısını kınadı.

İRNA haber ajansının bildirdiğine göre bu mitingde öğrenciler, mazlum Gazze halkına desteklerini ve kahraman Yemen milletiyle dayanışma içinde olduklarını belirtirken Ensarullah ve Yemen ordusunun misilleme yapma hakkının saklı olduğuna vurgu yaptılar.

Bu mitingde Tahran halkı ve öğrenciler, birçok ülkenin desteği ve bölgedeki bazı gerici yöneticilerin yardımıyla Yemen’deki yerlere yönelik Amerikan ve İngiliz hava saldırısını şiddetle kınadılar.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü  Nasır Kenani,  ABD ve İngiltere’nin dün sabah Yemen’in birçok şehrine düzenlediği askeri saldırıları şiddetle kınayarak bunu keyfi bir eylem, Yemen’in egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık bir ihlali ve uluslararası yasa ve düzenlemelerin ihlali olarak değerlendirdi.

Bu tür keyfi saldırıların tekrarlanmasının bölgesel ve uluslararası barış ve güvenlik açısından doğuracağı sonuçlardan duyduğu endişeyi dile getiren Kenani, uluslararası topluma sorumlu tepki ve eylemlerle savaşmak ve  istikrarsızlığın ve güvensizliğin bölgede yayılmasının önlenmesi çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − eight =