Reisi ve Putin’in Beş Saat Süren Görüşmesinin Detayları

Reisi ve Putin’in Beş Saat Süren Görüşmesinin Detayları

 İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, İran ve Rusya cumhurbaşkanları arasında Moskova’da gerçekleşen ve beş saat süren görüşmeyle ilgili olarak görüşmenin önemli bir kısmının Filistin meselesi ile ilgili olduğunu ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Cumhurbaşkanı Ayetullah Reisi’nin bir günlük Moskova ziyaretiyle ilgili olarak sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulundu. Emir Abdullahiyan paylaşımında “7 Aralık 2023 Perşembe günü,  İran ve Rusya Cumhurbaşkanları arasında  gerçekleştirilen görüşme ve çalışma toplantısı Moskova’da Kremlin’de beş saat sürdü” ifadelerini kullandı.

Emir Abdullahiyan görüşme ile ilgili yaptığı paylaşımın devamında “Müzakerelerin önemli bir kısmı Filistin meselesi odaklıydı. Taraflar, Gazze ve Batı Şeria’daki savaş ve soykırımın derhal durdurulması, Gazzelilerin zorunlu göçünün durdurulması  ve tüm Gazze’ye büyük insani yardımların gönderilmesi için Refah sınır kapısının derhal açılması gerekliliğine vurgu yaptı.” dedi.

Görüşülen diğer konulara da değinen Emir Abdullahiyan  açıklamasında “Bankacılık- para işlemleri, transit, demiryolları, enerji santrali işbirlikleri, tarım, enerji, bilim, üniversite, teknoloji ve sanayi dahil olmak üzere ikili ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası işbirlikleri iki cumhurbaşkanı tarafından önemle takip edildi.” ifadelerine yer verdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 3 =