Mossad yetkilisi Uzi Arad, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i yalanladı

Mossad yetkilisi Uzi Arad, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i yalanladı

Uzi Arad, İsrail rejiminin Azerbaycan’daki askeri varlığını reddeden Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i yalanladı.

İşgalci rejim İsrail’de 2009 ila 2011 yıllarında ulusal güvenlik danışmanlığı yapan üst düzey istihbarat kurumu/Mossad yetkilisi Uzi Arad, Jerusalem Post gazetesinden Gil Hoffman’a verdiği mülakatta, Azerbaycan’da yaptıkları çalışmaları anlatarak ırkçı İsrail rejiminin Azerbaycan’daki askeri varlığını reddeden Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i yalanladı.

Azerbaycan’a hem üst düzey Mossad yetkilisi olarak hem de İsrail başbakanının ulusal güvenlik danışmanı olarak birkaç defa gittiğini belirten Uzi Arad, geçen 24 yıl boyunca 50’den fazla İsrailli komutanın NATO gözetiminde Türkiye ile işbirliği yaparak Azerbaycan ordusunu yeniden yapılandırdığını açıkladı.

Uzi Arad, dönemin Başbakanı Şimon Perez ve Altyapı Bakanı Uzi Landau’yla birlikte Azerbaycan’a Temmuz 2009’da yaptığı ziyarette, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le de görüştüğünü belirtti.

Dini içeriğinden dolayı görüşmeyi “en heyecan verici an” diye niteleyen Uzi Arad, görüşme sırasında İlham Aliyev’e “Yahudi hayır duası okuyabilir miyim” diye sorduğunu onun da bunun ne anlama geldiğini kendisinden öğrendikten sonra kabul ettiğini ve okuduğu duaya Aliyev’in de “amin” dediğini nakletti.

Irkçı İsrail rejiminin Azerbaycan’la bağımsızlığına kavuştuğu 1991’den beri tam ilişki kurmaya karar verdiğini belirten Uzi Arad, Azerbaycan’ın çoğunluğu Müslüman ve İran’a komşu bir ülke olduğuna dikkat çekti; ayrıca gerek Haydar Aliyev’in gerekse de İlham Aliyev’in İslam’a sempati duymadığını ve İsrail’le ilişkilere değer verdiğini belirterek bu durumu “hikayenin iyi tarafı” olarak niteledi.

Hahamlar izin verseydi, Leyla Aliyeva şerefle Yahudi olmayı kabul ederdi

İlham Aliyev’in kızı Leyla’nın daha sonra evlendiği Emin Ağalarov’un Yahudi olduğunu; ancak onun annesine Yahudiliğini açıklamamasının daha iyi olacağının söylendiğini ve Trump’ın damadı Jared Kushner ile çok iyi ilişkilerinin olduğunu belirten Uzi Arad, “Dürüst olmak gerekirse, hahamlarımız Leyla’nın Yahudiliğe geçmesine izin verselerdi, bunu şerefle yapardı. Ama sorunuza dönecek olursak, tam olarak olmak istediğimiz yerdeyiz ve hedeflerimizin çoğuna ulaştığımızı ve geri kalanına da yakında ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi.

Uzi Arad, Jerosalem Post gazetesi muhabiri Gil Hoffman’ın “Hedeflerimize ulaştığımızı iddia ediyorsunuz. Onlar neydi? Biz başından beri Azerbaycan’dan ne istedik?” şeklindeki sorusu üzerine de şunları söyledi:

“Son 24 yılda, NATO gözetiminde ve Türkiye ile yakın işbirliği içinde 50’den fazla üst düzey İsrailli komutan, Azerbaycan’ın askeri yapısını yeniden inşa etti ve örgütledi. Azerbaycan’a askeri silah satışı, gelişmiş insansız uçak üretim tesislerinin inşası, Azerbaycan’ın üst düzey askeri komutanları için 146 eğitim kursu düzenlenmesi ve Hazar Denizi, Güney Azerbaycan ve Ermenistan sınırları boyunca çok sayıda gizli yıllık ortak askeri tatbikat düzenlenmesi. Tel Aviv ve Bakü arasındaki başlıca işbirliği alanları arasında yer almaktadır. Bu tür ilişkilerimiz olan başka herhangi bir ülke söyleyebilir misiniz?”

Azerbaycan emniyet binasının bir katı Mossad, CIA ve FBI’a ait

Uzi Arad, İsrail rejiminin Azerbaycan’la ilişkiler konusunda ulaştığı hedeflere örnek verirken Azerbaycan emniyet teşkilatının bir katının sadece CIA ve FBI’a değil, Mossad’a da tahsis edildiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Mossad görevlilerinin, CIA ve FBI ajanlarının yanı sıra Azerbaycan Güvenlik Servisi binasının bir katında konuşlandırılması, başka hiçbir ülkede görülmüş bir olay değildir. Unutmayın, bu bahsettiklerimin hiçbiri artık bir sır değil.”

Gazeteci Gil Hoffman’ın “Peki nasıl oluyor da İsrail, Azerbaycan hükümetiyle bu kadar kapsamlı işbirliği yapıyor da çoğunluğu oluşturan Müslüman nüfus buna kızmıyor?” şeklindeki sorusunu Azerbaycan halkının “bilgisizliği ve dini kimliğinin olmayışı” ile açıklayan Uzi Arad şunları söyledi:

“Azerbaycan halkı Müslüman; ama Ortadoğu’daki gelişmelerden habersizler. Dolayısıyla İran’dan etkilenmiş birkaç kişi dışında Azerbaycan halkının çoğunun dini kimliği yoktur ve Ortadoğu Müslümanları gibi terörist bir ruha sahip değildir.

Ancak aynı zamanda faaliyetlerimizin çoğu askeri ve güvenlik alanlarında olduğundan sıradan insanlar genellikle neler olup bittiğini bilmiyorlar.”

Azerbaycan Filistin’deki Batı Şeria; İlham Aliyev de Azerbaycan’ın Mahmud Abbas’ı

Uzi Arad, İsrail rejiminin Azerbaycan’ın iç siyasi kararlarında ne kadar etkili olduğuna ilişkin bir soruya da bir benzetme yaparak cevap verdi.

Bakü’deki Amerikan, İngiliz ve İsrail büyükelçiliklerinin son 20 yılda aynı hedefler peşinde koşan bir koalisyon olduğunu belirten Uzi Arad, “Bu koalisyonun Azerbaycan hakimiyeti ve Bakü yetkililerinin siyasi kararları, İsrail’in Batı Şeria hakimiyetine benziyor. Şu farkla ki, Mahmud Abbas yerine İlham Aliyev adında medeni bir adam Azerbaycan’ın yönetiminden sorumludur” dedi.

KAYNAK: Ajanslar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + fifteen =