Moskova: İran ve Rusya Yeni ve Büyük Bir İkili Anlaşma Peşinde

Moskova: İran ve Rusya Yeni ve Büyük Bir İkili Anlaşma Peşinde

Rus Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, İran ile yüksek bir hazırlık seviyesinde olan yeni ve “büyük” bir anlaşma üzerinde çalışmaların ivme kazanacağını bildirdi.

IRNA’nın Rus Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden Çarşamba günü aktardığı habere göre, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve mevkidaşı Sergey Lavrov arasında İran’ın girişimiyle gerçekleşen Pazartesi akşamı yapılan telefon görüşmesine dair açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İran ve Rusya Dışişleri Bakanları, 7 Aralık günü Moskova’da iki ülkenin liderleri tarafından değerlendirilen ikili işbirliğinde gündeme gelen konular hakkında ayrıntılı bir şekilde fikir alışverişinde bulundular.”

Rus Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında da tarafların, yüksek bir hazırlık seviyesinde olan yeni ve “büyük” ikili bir anlaşma üzerinde çalışmalara ivme kazandırma konusunda anlaştıklarını bildirdi.

İran ve Rus Dışişleri Bakanları ayrıca Gazze krizine de değinerek, Gazze Şeridi’ndeki çatışmaların devamı ve insani koşulların kötüleşmesinden duydukları endişelerini dile getirdiler. Açıklamada, Emir Abdullahiyan ve Lavrov acil ateşkesin, sivil mağdurlara hızlı bir şekilde yardım sağlanmasının ve Birleşmiş Milletler’in bu yöndeki kapasitesinin kullanılmasının önemine vurgu yaptılar.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, Pazartesi akşamı gerçekleşen telefon görüşmesinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Gazze ve Batı Şeria’ya yönelik savaştaki son gelişmeler de dahil olmak üzere ikili ve bölgesel ilişkilerin gündemindeki bazı konularda görüş alışverişinde bulundu.

Bu telefon görüşmesinde, İran ve Rusya Cumhurbaşkanlarının Moskova’daki son görüşmesine değinilerek ikili işbirliği gündemindeki konular gözden geçirildi. İran İslam Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu üst düzey yetkilileri arasındaki istişarelerin ve temasların devamının önemi vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 2 =