Kenani: G7 Siyonist rejimin suçlarına ortak olmanın sorumluluğundan kaçamaz

Kenani: G7 Siyonist rejimin suçlarına ortak olmanın sorumluluğundan kaçamaz

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani, G7 liderlerinin bildirisinde yer alan İran karşıtı iddiaların asılsız olduğunu belirterek, “G7 Siyonist rejimin suçlarına ortak olmanın sorumluluğundan kaçamaz” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, “İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer faaliyetleri tamamen şeffaf ve barışçıldır ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’na göre İran’ın hak ve yükümlülükleri çerçevesindedir. Bu konuda İran İslam Cumhuriyeti üzerine düşen tüm yükümlülükleri yerine getirmiş. Bu konu, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından da defalarca teyit edilmiştir” ifadelerinde bulundu.

Kenani, “G7’nin öne sürdüğü iddialar, acı bir tarihsel ironiye benziyor; Çünkü bu grubun bazı üyeleri karanlık bir sömürgecilik geçmişiyle birlikte, tasarladığı ve uyguladığı yıkıcı ve müdahaleci politikaları ve Batı Asya ve diğer coğrafi bölgelerdeki eylemlerinden dolayı sadece bölgede değil, dünya çapında istikrarsızlık ve güvensizliğin temel nedenidir” ifadesini kullandı.
 

Kenani, bölgedeki direniş gruplarının, çocuk katili Siyonist rejimin savaş suçlarına ve soykırımlarına tepki olarak, kendi ilkelerine, önceliklerine, ülkelerinin ve halklarının çıkarlarına göre karar verdiği ve kimseden emir almadığı defalarca ifade esildiğini söyledi.

Kenani, “G7, sadece birkaç Siyonist yerleşimciyi kınayarak Siyonist rejimin barbarca suçlarına yönelik sorumluluğundan ve kapsamlı desteğinden kaçamaz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 11 =