İsveç, İsrail’i desteklemek için Filistin destekçileri hakkında soruşturma başlattı

İsveç, İsrail’i desteklemek için Filistin destekçileri hakkında soruşturma başlattı

İsveç yetkilileri, Siyonist rejimin Gazze Şeridi’nde işlediği suçları protesto eden çok sayıda kişi hakkında soruşturma başlattı.

Ayrıca 14 Şubat’ta İsveç Parlamentosu’nda yapılan toplantıda Filistin taraftarları, bu ülkenin dışişleri bakanı Tobias Billström’ün Stockholm hükûmetinin dış politika gündemini tanıtmak amacıyla konuşmasını keserek, Filistin lehine sloganlar atarak, Siyonist rejimin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını ise soykırım olarak nitelendirdiler.

Anadolu haber ajansının haberine göre Billstrom, bu konuşmasında Siyonist rejimin Hamas’a karşı sözde “meşru müdafaa” hakkını destekledi.

Bu sırada Filistin yanlısı protestoculardan biri konuşmasını yarıda keserek şöyle bağırdı: “İsrail soykırım yapıyor. Bunu nasıl destekleyebilirsiniz?”

Toplantıda yaşanan kesintinin ardından protestocular slogan atmaya devam ederek, “Gazze’de çocukların nasıl öldüğünü herkes görüyor ve duyuyor.” dedi.

Güvenlik görevlileri daha sonra onları mekândan çıkarıp “adaletin işleyişini aksatmakla” suçladı. Protestoculardan biri hâlen polis gözetimi altında tutulmakta.

İsveç, yıllar önce Filistin’i destekleyen Avrupa ülkelerinden biri olarak kendini göstermiş, hatta 2014 yılında Avrupa Birliği’nin Filistin devletini tanıyan ilk üyesi olmuştu. Ancak bu olaydan on yıl sonra İsveç, Amerika’ya bağlı mevcut hükûmetin kurulması nedeniyle Siyonist rejimin aşırı destekçisi hâline geldi.

Siyonist rejimin Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun kuşatma ve hava, deniz ve kara operasyonlarının ardından çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 32 binden fazla Filistinli şehit olmuş, 75.000’den fazla Filistinli de yaralanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =