İsrail medyası Nasrullah’ın konuşmasını değerlendiriyor

İsrail medyası Nasrullah’ın konuşmasını değerlendiriyor

İsrail medyası, Hasan Nasrullah’ın, Salih Aruri’nin Beyrut’un güneyinde öldürülmesine sessiz kalınmayacağı sözünü verdiği konuşmasını yorumladı.

İsrail medyası, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’ın İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Irak’taki Haşdi Şabi lideri Ebu Mehdi El-Muhendis ve arkadaşlarının öldürülmesinin dördüncü yıldönümü vesilesiyle yaptığı konuşmayı ele aldı.

İsrail Kan televizyon kanalı, Hizbullah Genel Sekreteri’nin Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih Aruri’nin öldürülmesine sessiz kalınmayacağı şeklindeki sözlerine dikkat çekti.

İsrail ordusunun hem güneyde hem de kuzeyde gerilimin zirvesinde olduğuna dikkat çeken Kan kanalı, bu gerilimin Beyrut’un Dahiye bölgesinde yaşanan suikasttan sonra tırmanışa geçtiğini ifade etti.

Kan kanalı, üst düzey bir ABD’li yetkilinin, Lübnan’la bir savaşın patlak vermesini önlemek amacıyla yarın İsrail’i ziyaret edeceğini söyledi.

Kanal, görüşmenin ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail ve Lübnan özel temsilcisi Amos Hochstein’la olduğunu belirterek, “Hochstein şu anda tırmanmayı önlemeye ve kara sınırları konusunda bir anlaşmayı ilerletmeye çalışıyor.” dedi.

Kan televizyonu, İsrail’in, yerleşimcileri bir anlaşma olmadan işgal altındaki Filistin’in kuzeyine geri göndermeyeceğini, çünkü anlaşmanın olmaması halinde savaşın kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Öte yandan Nasrullah’ın konuşmasını değerlendiren Kan televizyon kanalı Arap işleri muhabiri Roy Kayes, konuşmanın iki temel noktadan oluştuğunu belirtti. Kayes, “Birincisi, suikast olayına sessiz kalınmayacağının vurgulanmasıydı. İkincisi ise bu suikasta verilecek yanıtın büyük bir savaşa dönüşmesi durumunda İsrail’in büyük bir bedel ödeyeceği yönündeki uyarıydı.” dedi.

Kayes, Seyyid Nasrullah’ın Hizbullah’ın “şu anda kontrollü bir şekilde savaştığını, ancak İsrail sonuna kadar giderse biz de sonuna kadar gideceğiz” dediğini hatırlattı.

Yine konuya ilişkin İsrail Yedek Kuvvetleri’nde Tümgeneral olan Yaakov Amidror, “Lübnan’daki savaşın Gazze’deki iç cephe savaşından on kat daha zor olduğu” uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + fourteen =