İsrail, Gazze’ye saldırılarının 99. günde onlarca Filistinliyi öldürdü

İsrail, Gazze’ye saldırılarının 99. günde onlarca Filistinliyi öldürdü

İsrail’in Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine gerçekleştirdiği saldırılarının 99. gününde, onlarca Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı.

İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Filistin haber ajansı WAFA’da son saldırılara ilişkin yer alan habere göre, Gazze şehrindeki ed-Derac Mahallesi’ndeki bir eve yapılan saldırının ardından, sivil savunma ekipleri, enkaz altından 20 Filistinlinin naaşını çıkardı.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta gerçekleştirilen top atışlarında yaralanan çok sayıda Filistinli ise Nasır Hastanesine getirildi.

İsrail savaş uçakları, Han Yunus’un güney ve doğu bölgelerine de hava saldırıları düzenledi.

Savaş uçakları ayrıca Nuseyrat Mülteci Kampı’ndaki bir çok mahalleyi hedef aldı. Yapılan saldırılarda onlarca kişi yaşamını yitirdi, onlarcası da yaralandı.

Saldılar sonrasında yıkılan binaların enkazından çıkarılamayan kayıp kişiler de bulunuyor.

Nuseyrat Mülteci Kampı’nın yanı sıra, Deyr el-Belah kenti, Megazi Mülteci Kampı ve Aksa Şehitleri Hastanesi çevresi de yoğun bir şekilde hava saldırılarına maruz kaldı.

Devam eden saldırılar nedeniyle Gazze Şeridi’yle iletişim ve internet hizmetlerinde tamamen kesinti devam ediyor.

İsrail’in üç ayı aşkın süredir saldırdığı Gazze Şeridi’nde faaliyet gösteren iki Filistinli telekomünikasyon şirketi dün Gazze Şeridi’nin çoğu yerinde iletişim ve internet hizmetlerinde kesinti yaşandığını duyurmuştu.

Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırıları nedeniyle 9 kez iletişim kesintisi yaşandı. Sabit hatlar, cep telefonu ve internet iletişiminin birkaç saat süreyle durduğu kesintilerin en uzunu 14 Aralık 2023’te 4 gün sürmüştü.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 23 bin 843’e ulaştı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 99 gündür devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda, son 24 saatte 135 Filistinliyi öldürdüğü, 312 kişiyi yaraladığı belirtildi.

İsrail güçlerinin son bir günde “12 katliam” gerçekleştirdiği ifade edilen açıklamada, 7 Ekim’den bu yana düzenlenen saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısının 23 bin 843’e, yaralananların sayısının ise 60 bin 317’ye çıktığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × four =