İran’da İlk Kez Üretilen Enjekte Edilebilir Kanser Önleyici İlaçların Tanıtımı

İran’da İlk Kez Üretilen Enjekte Edilebilir Kanser Önleyici İlaçların Tanıtımı

 Alborz’da bilgi tabanlı bir şirket İran’da ilk kez üretilen enjekte edilebilen kanser ilacı ‘Siklofosfamid”in tanıtımını yaptı.

Alborz Eyaleti Bilim ve Teknoloji Parkı Başkanı Mehdi Abbasi, çok çeşitli kanser türlerinin tedavisinde yeni ilaçların enjekte edilmesinin etkilerine dikkat çekerek ” Bu enjekte edilebilir anti-kanser çoğunlukla kan, yumurtalık, meme ve göz kanserleri dahil olmak üzere birçok kanser türünden mzdarip olan hastaların tedavisinde kullanılıyor.” dedi.

Abbasi, yaygın olarak kullanılan bu ilacın ülke ihtiyacının yüzde yüzünün ithalat yoluyla karşılandığına da işaret ederek “Bu ilacın seri üretimi  ve tedariki ile ithalatı için yüksek döviz çıkışı engellenirken, hastaların tedavi sorunu da çözülecek.” açıklamasında bulundu.

Kansere karşı kullanılan bu ilacın hazırlanmasının ve temininin her zaman sağlık sisteminin ve hastaların endişe duyduğu konulardan biri olduğunu belirten Abbasi “Son yıllarda hastalar ve sağlık personeli bu ilacı sağlamada ciddi sorunlar yaşıyor ve bazen ilacı resmi olmayan kaynaklardan birkaç kat daha pahalıya almak zorunda kalıyordu. Enjekte edilebilen kanser ilacı Siklofosfomid’in ülkede üretilmesiyle hem hastaların hem bu kanser ilacına erişimi kolaylaşacak hem de döviz tasarrufu sağlanmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 1 =