İran ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları Cenevre’de görüştü

İran ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları Cenevre’de görüştü

 İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Dünya Mülteci Forumu’na katılmak üzere gittiği Cenevre’de Suddi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile görüştü.

IRNA’nın haberine göre, Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan bu görüşmede İran Cumhurbaşkanı ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi arasındaki görüşmeye değinerek, Suudi Arabistan’a İslam ve Arap liderlerinin Filistin ile ilgili toplantısına ev sahipliği yaptığı için teşekkür etti.

İran ve Suudi Arabistan’ı bölgedeki çok önemli ve etkili iki ülke olarak gören Emir Abdullahiyan, siyasi ilişkilerin gidişatından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin gerekliliğini vurguladı.

İlişkilerin kademeli ilerlemesine atıfta bulunan Emir  Abdullahiyan, İran’ın çeşitli alanlarda iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan, Filistin’deki gelişmelere ve Siyonist rejimin Gazze ve Batı Şeria’daki Filistinli vatandaşlara yönelik savaş suçları ve soykırımına değinerek, derhal ateşkes sağlanması ve Filistin halkına acil insani yardım gönderilmesi için Siyonist rejim ve ABD yönetimine güçlü baskı uygulamak amacıyla İran ve Suudi Arabistan ve İslam ve bölge ülkeleri arasında ortak çaba gösterilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ise, bu görüşmeden memnuniyet duyduğunu belirterek, “İki ülke arasındaki ilişkiler doğru yolda ilerliyor. İkili ilişkilerde olumlu bir gidişata tanık oluyoruz ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Faysal bin Ferhan iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin geliştirilmesine atıfta bulunarak, “Diğer alanlarda da görüşmeler devam ediyor, ekonomi bakanları da görüşmelere başladı. Suudi Arabistan da bu süreci memnuniyetle karşılıyor” ifadesini kullandı.

Farklı alanlarda iki ülke arasındaki çeşitli işbirliği belgelerine değinen bin Ferhan, “Bu belgelerin takip ve uygulanmasını memnuniyetle karşılıyoruz” ifadesini kullandı.

Faysal bin Ferhan ayrıca İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin İslam ve Arap ülkeleri Zirvesi’ndeki varlığından ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile görüşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Suudi Bakan, “Filistin milletinin desteklenmesi, ateşkesin derhal sağlanması ve acil insani yardımların gönderilmesi konusunda ortak görüşümüz var ve  bu konuda çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − 7 =