İran ve Pakistan Dışişleri Bakanlarının Ceyşül Zulüm Terör Örgütüne Yönelik Operasyon Hakkında Görüşmeleri

İran ve Pakistan Dışişleri Bakanlarının Ceyşül Zulüm Terör Örgütüne Yönelik Operasyon Hakkında Görüşmeleri

 İran Dışişleri Bakanı Dr. Emir Abdullahiyan ile Pakistan İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Celil Abbas Jilani ile yaptığı telefon görüşmesinde taraflar, ikili ilişkilerin son durumuna ilişkin görüş alışverişinde bulundular.

IRNA’nın bildirdiğine göre, Dr. Emir Abdullahiyan, İran İslam Cumhuriyeti’nin dostu, kardeşi, komşusu Pakistan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterdiğini vurgulayarak, “Pakistan’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü güçlü bir şekilde önemsiyoruz.” dedi.

Diplomasi Başkanı, Pakistan’ın güvenliğini İran İslam Cumhuriyeti’nin güvenliği olarak nitelendirerek, “Ceyşül Adl diye bilinen hareket, iki ülkenin ortak güvenliğine karşı hareket eden bir terör örgütüdür.” dedi.

Emir Abdullahiyan şunları ekledi: İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri’nin geçtiğimiz gün teröristlere karşı gerçekleştirdiği operasyon, İranlı terör örgütüne yönelikti ve bu saldırıda hiçbir Pakistanlı vatandaşa saldırılmadı.

Pakistan Dışişleri Bakanı da iki ülkenin ortak hedeflerine İran ve Pakistan’ın geçmişten beri birbirini savunduğuna, terörle mücadelesine değinerek şunları vurguladı: İran’ın güvenliği, Pakistan’ın güvenliğidir ve Pakistan topraklarından İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik herhangi bir tehdit söz konusu olduğunda Pakistan hükümeti, buna karşı harekete geçer.

Jilani, İslamabad’ın Pakistan Kuvvetleri tarafından Pakistan’daki terörist gruplarla mücadele edilmesini beklediğini ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + one =