İran ve Almanya dışişleri bakanları telefonda Filistin’deki gelişmleri görüştü

İran ve Almanya dışişleri bakanları telefonda Filistin’deki gelişmleri görüştü

İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiya ile Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock telefonda Filistin’deki son gelişmlerle ikili ilişkileri görüştü.

IRNA’nın haberine göre, Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan bu görüşmede, Gazze ve Batı Şeria’daki sivillerin, kadınların ve çocukların sürekli öldürülmesine atıfta bulunarak, uluslararası toplumun insan haklarıyla ilgili bu önemli konuya özel dikkat göstermesi gerektiğini vurguladı.

Gazze’deki soykırımı kınayan Emir Abdullahiyan, krizin nedenine atıfta bulunarak, Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler de dahil olmak üzere Filistin’in asıl sakinleri arasında BM referandumu yapılmasını siyasi bir çözüm olarak nitelendirdi.

Emir Abdullahiyan, İran ile Almanya arasındaki kültürel ve tarihi ilişkilere işaret ederek, “Çeşitli alanlardaki ilişkilerin sürdürülmesi ve güçlendirilmesi için karşılıklı saygı ve ortak çıkarlara odaklanmak gereklidir ve bu çerçevede İran İslam Cumhuriyeti, Tahran ile Berlin arasındaki ilişkilerin genişlemesini memnuniyetle karşılamaktadır” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı ise, Filistin’deki gelişmelere ilişkin olarak, “Gazze krizinin çözümü ancak siyasi çözümlerin gölgesinde mümkündür” dedi.

Baerbock, uluslararası insani hukuk ilkelerine uyulması gerektiğini belirterek, “Almanya, bölgedeki gerilimin azaltılması için İran’ın yardımını istiyor” ifadesini kullandı.

Tarafşar ikili işbirliğinin güçlendirilmesine yardımcı olmak için diyalog kanalının sürdürülmesinin önemini vurgulayarak, bazı konsolosluk konularını ele aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 − 1 =