İran: Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden Gazze’deki menfur suçların faillerinin cezasız kalmasına izin vermemesi bekleniyor

İran: Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden Gazze’deki menfur suçların faillerinin cezasız kalmasına izin vermemesi bekleniyor

İran’ın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi ve Temsilcisi Yardımcısı Zehra İrşadi, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Gazze’deki menfur suçların faillerini cezasız bırakmamasının beklendiğini ifade etti.

,Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma Tüzüğüne Taraf Devletler Meclisi’nin 22. Toplantısı’nda konuşan İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi ve Daimi Temsilci Yardımcısı Zehra İrşadi “Son günlerde İsrail’in Gazze’ye yönelik hava bombardımanı ve kara saldırıları 17 binden fazla masum insanı öldürdü. 45 binden fazla kişi yaralandı ve 7 binden fazla kişi enkaz altında kayboldu ya da muhtemelen öldürüldü. Gazze’nin yarısı yerle bir oldu ve hiçbir yer güvenli değil. Hastaneler, camiler, kiliseler, okullar ve diğer sivil altyapı denilmeden buralarda yüzlerce insan vahşice öldürüldü.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında Gazze’de  işlenen suçların, savaş suçları, soykırım ve insanlığa karşı suçlar olmak üzere olabilecek en ağır suçların tüm unsurlarını açıkça içerdiğini belirten İrşadi “Tarihten en çok bu dönemde Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne benzeri görülmemiş bir ilgi var ve uluslararası toplumun Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden beklentileri her zamankinden daha yüksek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 8 =