İran ile Rusya Arasındaki Kapsamlı Anlaşmada Toprak Bütünlüğüne Saygı

İran ile Rusya Arasındaki Kapsamlı Anlaşmada Toprak Bütünlüğüne Saygı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bugün Rusya ve İran Dışişleri Bakanları arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, tarafların, egemenliğe kayıtsız şartsız saygı, toprak bütünlüğü ve BM Şartı’nın diğer ilkeleri de dahil olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkilerin temel ilkelerine karşılıklı bağlılıkları ve iki ülke arasındaki kapsamlı anlaşmaya vurgu yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya Federasyonu ve İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları Sergey Lavrov ile Hüseyin Emir Abdullahiyan bugün telefonda görüştü.  

Yapılan açıklamada görüşmede, Rusya ve İran Dışişleri Bakanları, yeni hükümetlerarası anlaşmaların hazırlanmasındaki ilerlemenin yanı sıra  ticaret ve ekonomi, ulaştırma, lojistik ve diğer alanlardaki ikili işbirliğini ele aldı. Ayrıca görüşmede Batı Asya’daki son gelişmeler de ele alınan önemli konulardan biri oldu. 

Görüşmede, Lavrov ve Emir Abdullahiyan, ABD ve İngiltere’nin Yemen topraklarına yönelik saldırılarını şiddetle kınadı. İran ve Rusya Dışişleri Bakanları, Gazze Şeridi’nde derhal ateşkesin sağlanması ve etkilenen sivillere derhal yardımların ulaştırılması için bölgeye engelsiz bir şekilde insani yardım erişiminin garanti edilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Görüşmenin detaylarının belirtildiği açıklamada, Rusya ve İran Dışişleri Bakanları, her düzeyde temas ve koordinasyonun daha da geliştirilmesine ilişkin olarak, Rusya ve İran arasındaki ilişkilerin temel ilkelerine karşılıklı ve sürekli bağlılığın altını çizerek, Rusya Federasyonu ile İran İslam Cumhuriyeti arasında imzalanmaya hazır hükümetlerarası anlaşmada egemenlik, toprak bütünlüğü ve BM Şartı’nın diğer ilkelerine koşulsuz saygı duyulduğu vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + six =