‍İran: Avustralya ABD’nin istikrarsızlaştırıcı eylemlerine eşlik ediyor

‍İran: Avustralya ABD’nin istikrarsızlaştırıcı eylemlerine eşlik ediyor

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese’nin İran karşıtı açıklamalarına tepki gösterdi.

IRNA’nın haberine göre, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese’nin İran karşıtı açıklamalarına tepki göstererek, “Avustralya hükümeti, İran’ın Afganistan’da barış ve istikrarın sağlanmasındaki çabasını, bölgede terör örgütü IŞİD’e karşı etkili mücadelesini ve enerji güvenliğinin sağlanmasındaki önemli rolünü biliyor” dedi.

Kenani, “Ne yazık ki Avustralya hükümeti, bölgedeki gerçekleri görmezden gelerek Siyonist rejimin Gazze’de masum insanlara yönelik uyguladığı katliamı durdurma konusunda ciddi adımlar atmıyor. Bu hükümet ayrıca ABD ile İngiltere’nin Yemen’e yönelik askeri saldırısını destekliyor. Irak ve Afganistan’da Amerikan koalisyonuna eşlik etmenin acı deneyiminden sonra Kanberra bir kez daha yanlış yola girmiş durumda ve ABD’nin bölgedeki istikrarsızlaştırıcı eylemlerine eşlik ediyor” ifadelerini kullandı.

Kenani ayrıca, “Filistin’in masum halkını destekleyerek Siyonist rejimin sivil altyapıya ve Filistinli kadın ve çocuklara yönelik saldırılarına son verilmesini talep eden Avustralya’nın uyanık ve adalet yanlısı kamuoyunu takdir ediyoruz. Ayrıca Avustralyalı yetkililerden coğrafi mesafenin bölgenin siyasi ve güvenlik gerçeklerini anlamalarına engel olmasına izin vermemelerini bekleriz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × five =