İran, ABD ve İngiltere’nin Yemen’e Yönelik Askeri Saldırılarını Şiddetle Kınadı

İran, ABD ve İngiltere’nin Yemen’e Yönelik Askeri Saldırılarını Şiddetle Kınadı

Acilnews’in yabancı basına dayanarak sunduğu habere göre; İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasir Kenani, ABD ve İngiltere’nin Yemen’e yönelik askeri saldırılarını şiddetle kınadı ve bunun keyfi bir eylem, Yemen’in egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık bir ihlali ve uluslararası yasa ve düzenlemelerin ihlali olduğunu söyledi.

Habere göre, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasir Kanani, 22 Ocak Cuma sabahı ABD ve İngiltere’nin Yemen’in birçok şehrine yönelik askeri saldırılarını şiddetle kınadı. Amerika ve İngiltere bu cuma sabahı Yemen’de 12’den fazla yere saldırı yaptığını duyurdu.

Nasir Kanani, bu saldırıları keyfi bir eylem, Yemen’in egemenlik ve toprak bütünlüğünün açık bir ihlali, uluslararası yasa ve düzenlemelerin ihlali olarak değerlendirdi.

Ensarullah’ın üst düzey yetkililerinden biri, Sana’a, Hodeidah, Saada ve Dhamar şehirlerinde patlamaların bildirildiğini söylerken, Amerikalı bir yetkili de ABD ve İngiltere’nin Yemen’e yönelik saldırılarının uçak, gemi ve denizaltılarla gerçekleştirildiğini duyurdu.

Kanani, bu bağlamda şunları ekledi: Bu askeri saldırılar, Siyonist rejimin Filistin milletine ve baskı altındaki mazlum vatandaşlara karşı işlediği savaş Gazze Şeridi’nin tamamen kuşatılması suçlarına son yüz gündür ABD ve İngiltere’nin tam desteğinin devam etmesi doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bu keyfi saldırıların bölgede güvensizliği ve istikrarsızlığı körüklemekten başka bir sonucu olmayacağını vurgulayarak şunları ekledi: “Siyonist rejim, Filistin’de Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da saldırılarını ve savaş suçlarını sürdürürken, ABD ve Birleşik Krallık Siyonist rejime destek şemsiyelerini genişleterek dünya halklarının dikkatini bu sahte, cani ve saldırgan rejimin Filistin halkına karşı işlediği suçlardan uzaklaştırmaya çalışıyorlar.” dedi.

Bu tür keyfi saldırıların tekrarlanmasının bölgesel ve uluslararası barış ve güvenlik açısından doğuracağı sonuçlardan duyduğu endişeyi dile getiren Kanani, uluslararası topluma sorumlu tepki ve eylemlerle savaşın, istikrarsızlığın ve güvensizliğin bölgede yayılmasının önlenmesi çağrısında bulundu.

Ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada şunları duyurdu: “İngiltere ile iş birliği ve Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’nın desteğiyle Yemen’de birçok hedefe yönelik başarılı saldırılar gerçekleştirdik. Saldırıların Ensarullah’ın seyrüsefer özgürlüğünü tehdit etmek için kullandığı konumlara yönelik olduğunu iddia etti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + seven =