Herkes merak ediyordu! Ankaragücü ve Faruk Koca’yı dev cezalar bekliyor!

Herkes merak ediyordu! Ankaragücü ve Faruk Koca’yı dev cezalar bekliyor!

Hakem Halil Umut Meler’e yapılan saldırının ardından Ankaragücü kulübü ve başkanının nasıl bir ceza alacağı merek ediliyordu. Spor hukukçusu Anıl Dinçer konuyla ilgili Haber7.com’a özel açıklamalarda bulundu.

Trendyol Süper Lig’in 15. haftasında MKE Ankaragücü, Çaykur Rizespor’u konuk etti. Müsabaka karşılıklı atılan gollerle 1-1 berabere biterken iki takım da maçı 10 kişi tamamladı. Mücadelenin hakemi Halil Umut Meler, son düdüğü çalmasının ardından saha içi bir anda karıştı. MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, hakemlerin orta alana koşarak Halil Umut Meler’e yumruk attı. Yere düşen Meler, daha sonra arbede arasında kaldı. Güvenlik güçleri sahaya girerek olayı kontrol altına aldı. Hakem Halil Umut Meler ve yardımcıları, çevik kuvvet ekiplerinin desteğiyle sahadan çıkartıldı.

Hakem Halil Umut Meler’e yapılan saldırının ardından Ankaragücü kulübü ve başkanının nasıl bir ceza alacağı merek ediliyordu. Spor hukukçusu Anıl Dinçer konuyla ilgili Haber7.com’a özel açıklamalarda bulundu.

BAŞKAN FARUK KOCA NASIL BİR CEZA ALACAK?

“TFF disiplin talimatına göre bu çok ciddi bir eylem. Başkan Faruk Koca bir çok yönden ceza alabilir. Öncelikle TFF disiplin talimatı 44. maddesine göre bu eylem saldırı olarak algılanabilir; bu durumda 400 gün hak mahrumiyeti ve 825 bin TL para ceza var. Madde 45; kavga olarak algınabilir 200 gün hak mahrumiyeti cezası ve 390 bin TL para cezası alabilir. Aynı zamanda madde 35’te diyor ki, “Kişilik haklarına saldırı varsa ek para cezası verilebilir.” Bunun dışında madde 36 var. Sportmenliğe aykırı hareket; 150 gün hak mahrumiyeti cezası ve 600 bin TL para cezası verilebilir. Yani 3-4 farklı maddeden ceza alabilir ve bu cezalar sonunda 2 yıla yakın sahalardan uzak kalabilir. Bunun dışında da 1-2 milyon TL civarında para cezası alabilir.”

“ANKARAGÜCÜ’NÜN SAHASI KAPANABİLİR”

“Ankargücü Kulübü’nün saha kapatma ve para cezası alması çok yüksek ihtimal. Çünkü kulüp başkanının yaptığı eylemlerden direk kulüp sorumlu.”

“BU ARTIK BİR DEVLET MESELESİDİR”

 “Ankaragücü Başkanı Faruk Koca ayrıca Türk Ceza Kanunu 86’ya göre, müsabaka hakemleri kamu görevlisi sayılıyor. Ondan dolayı devlet soruşturma başlatabiliyor. Bunun devamını artık devlet getirecektir. Bu artık bir devet meselesidir. Türk Ceza Kanunu 86’ya göre; kasten adam yaralama suçundan 1 ila 3 yıl arası hapis cezası alabilir.”

“FARUK KOCA 4,5 YILA KADAR HAPİS CEZASI ALABİLİR”

“Bunun harici 6222 Spor Şiddeti Önleme kanunu var. Burada da diyor ki spor alanında kasten yaralama suçuna karışan kişiler, Türk Ceza Kanunu 86’daki 1 ila 3 yıl arası hapis cezasına ek olarak yarı oranında arttırılabilir. Yani 4,5 yıla kadar bir hapis cezası alma ihtimali var.”

“2 YILDAN FAZLA CEZA ALIRSA YÖNETİCİLİK YAPAMAZ”

“Şu an kulüp yöneticiliği yapma konusunda bir engel yok ancak hapis cezası 2 yıldan fazla olursa, TFF talimatına göre kasten yaralama suçundan 2 yıldan fazla hapis cezası alanlar tümden hak mahrumiyeti cezası alıyor. Yani bu kişi kasten yaralama suçundan 2 yıldan fazla ceza alırsa bundan sonra başkanlık veya yöneticilik yapamaz.”

“EYLEM TEKRARLANIRSA UEFA HAREKETE GEÇEBİLİR”

“UEFA’nın hemen bir karar alıp, EURO 2032’yi elimizden alacağını düşünmüyorum. Ancak bu olay Türkiye’nin imajında bir sarsılmaya neden oldu. “2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda hakemlere yönelik bir saldırı olabilir mi?” sorusu tabi ki akıllara gelecektir bu nedenle benzer eylemler tekrar edilirse UEFA için çok güzel bir sebep olur ve EURO 2032’yi ancak o zaman bizden alabilirler. TFF bu konuyla ilgili UEFA’yla görüşüp gerekli güvenlik önlemlerinin alınacağı konusunda garanti vereceğini düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 2 =