Grossi’nin, İran’ın Barışçıl Nükleer Programına Karşı Manipülasyonu

Grossi’nin, İran’ın Barışçıl Nükleer Programına Karşı Manipülasyonu

 İran Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın Genel Direktörü, daha önce “Bercam 2” ve İran’la yeni bir nükleer anlaşma yapılmasının gerekliliği hakkında yaptığı tartışmalı açıklamalardan sonra, bir kez daha ülkemizin nükleer programına karşı iftira niteliğindeki iddiaları tekrarlayarak geçen Mart ayında yapılan “4 Mart Bildirisi” olarak adlandırılan anlaşmanın, güvenlik sorunlarını çözmede ilerleme kaydetmediğini iddia etti.

IRNA’nın bildirdiğine göre, Davos Zirvesi’ne katılmak üzere İsviçre’ye giden Rafael Grossi, Bloomberg kanalına yaptığı açıklamada şunları söyledi: İran’ın elinde birçok nükleer savaş başlığına eşdeğer nükleer malzeme var. Ancak, bu ifade, İran’ın nükleer başlıklara sahip olduğu anlamına gelmiyor. Ama bu normal bir mesele de değil. Onlar yeterince zenginleştirilmiş uranyum stokladılar ve bu (nükleer başlık için) bir olasılık.
Grosso devamında şunları söyledi: Son raporumda okuduğunuz gibi onlar zenginleştirme sürecini hızlandırdı. Elbette onlara bu konuda izin verildi ancak doğrulayabilmemiz de gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 15 =