Erdoğan: Netanyahu, Slobodan Miloseviç’in kaderini yaşayacak‌

Erdoğan: Netanyahu, Slobodan Miloseviç’in kaderini yaşayacak‌

Türkiye Cumhurbaşkanı, Siyonist rejimin Gazze Şeridi’ndeki suçlarına değinerek, Siyonist rejimin Başbakanının, işlediği bu cinayetler nedeniyle Sırbistan’nın eski Devlet Başkanı ve “Balkan Kasabı” olarak bilinen Slobodan Miloşeviç’in kaderini yaşayacağını vurguladı.

IRNA’nın Anadolu haber ajansından aktardığı habere göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl 7’incisi İstanbul’daki Hilton Bomonti Oteli’nde  düzenlenen TRT Forum’da yaptığı konuşmada, Filistin’deki son gelişmelere değinerek, Netanyahu ve destekçilerinin teröre verdikleri destek nedeniyle terörist olduklarını ve mutlaka Lahey’de yargılanacaklarını vurguladı.

Erdoğan, “Savaş suçlusu “Slobodan Miloseviç” (Sırbistan’ın eski cumhurbaşkanı) nasıl yargılanıp mahkum edildiyse, Netanyahu ve suç ortaklarının da aynı şekilde yargılanıp mahkum edileceğine inanıyorum” dedi.

Uluslararası medya koalisyonlarının Gazze’deki vahşi olayları hoş görmeye ve Hamas bahanesiyle gazeteci katliamını meşrulaştırmaya çalıştığını belirten Erdoğan, “Tüm vahşi eylemlere rağmen Gazze halkının direniş ruhunu yok edemeyen İsrail, medya propaganda savaşını da kaybediyor” ifadesini kullandı.

Erdoğan, Türkiye’nin Gazze’de kan dökülmesinin ve yıkımın önlenmesi için sorumluluk almaya hazır olduğunu söyledi.

Küresel barış ve güvenliğin sağlanmasından sorumlu uluslararası kuruluşların bu sorunu çözme yetkisi olmadığının bugün daha iyi anlaşıldığını vurgulayan Erdoğan, “Kalıcı barışın sağlanmasında gecikilen her anın bedelini savaşı körükleyen Batılı ülkeler değil, mazlum Filistin halkı ödüyor” diye konuştu.

Erdoğan, “İsrail’in zulmünü durduramazsak dünyanın hiçbir yerinde kimse kendini güvende hissetmeyecek” dedi.

Her gün bir medya mensubunun öldürüldüğünün altını çizen Türkiye Cumhurbaşkanı, “Yıllardır bize basın özgürlüğünden dem vuran kurumların hiçbirinin gıkı çıkmıyor” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “Şuanda Gazze’de 70’i aşkın medya mensubu öldü. Nerede dünyanın o meşhur basın yayın organları? Niçin bu öldürülen basın mensuplarına yönelik manşetler atmıyorlar” ifadelerinde bulundu.

IRNA’ya göre, Filistin direniş grupları, 7 Ekim 2023 Cumartesi günü Gazze’den (güney Filistin) işgalci rejimin mevzilerine yönelik “Aksa Fırtınası” adı verilen sürpriz bir operasyon başlattı. Bu rejim yenilgilerini telafi etmek ve direniş gruplarının operasyonlarını durdurmak için Gazze Şeridi’ndeki tüm geçişleri kapatarak bu bölgeyi bombaladı.

Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, Cuma günü Siyonist rejimin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının 63’üncü gününde yaralı sayısının 46 bin 480 kişiye yükseldiğini açıklayarak, “İşgalci İsrail rejimi okullarda ve yerleşim yerlerindeki aileleri öldürüyor ve soykırım yapıyor” dedi.

Eşref el-Kudra, Gazze saldırısında 7 Ekim’den bu yana şehit olanların sayısının 17 bin 487’ye ulaştığını bildirdi.

El-Kudra sözlerine “İşgalci rejimin Gazze’deki saldırganlığının kurbanlarının yüzde 70’i masum çocuklar ve kadınlardır” ifadesini ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − ten =