Emir Abdullahiyan: İsrail Rejiminin Gazze’deki İnsanlık Dışı Tutumu, IŞİD Benzeri Karakterini Yansıtmaktadır

Emir Abdullahiyan: İsrail Rejiminin Gazze’deki İnsanlık Dışı Tutumu, IŞİD Benzeri Karakterini Yansıtmaktadır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı şunları söyledi: Siyonist rejimin Gazze Şeridi’ndeki Filistinli esir vatandaşlara yönelik insanlık dışı tutumu, bu rejimin IŞİD benzeri karakterinden bir örnek ve nişanedir. 

IRNA’nın Cenevre’deki muhabirinin haberine göre, Hüseyin Emir Abdullahiyan, Salı günü öğleden sonra Cenevre’deki Birleşmiş Milletler’in Avrupa Merkezi’ne vardığında, “İşgal Altındaki Filistin Topraklarında İnsan Hakları Durumu, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Uluslararası İnsan Hakları” konulu bazı Arap ve İslam ülkeleri de dahil olmak üzere farklı ülkelerin dışişleri bakanlarının ve üst düzey diplomatların da katıldığı üst düzey bakanlar toplantısına katıldı.

Emir Abdullahiyan konuşmasında, Siyonist rejimin acımasız saldırılarının devam etmesi sonucunda Filistin krizi, Gazze ve Batı Şeria’daki endişe verici insani koşulların durumu hakkındaki ülkemizin görüşlerini ifade etti. 

Dışişleri Bakanı, Siyonist rejimin Gazze halkına yönelik son iki aydaki eylemlerini, kuşkusuz savaş suçunun ve soykırımın bariz örnekleri olarak nitelendirdi.

Emir Abdullahiyan ayrıca, İsrail rejiminin acilen Gazze’ye yönelik saldırılarını ve Batı Şeria’ya yönelik işlediği suçları durdurması, insani yardımlar gönderme konusunda etkili adımlar atılmasının uluslararası toplumun, Birleşmiş Milletler’in ve BM Güvenlik Konseyi’nin acil bir görevi olarak nitelendirdi.

Emir Abdullahiyan, İsrail rejiminin Gazze Şeridi’ndeki Filistinli esir vatandaşlara yönelik insanlık dışı tutumunu, İsrail rejimin IŞİD benzeri doğasından bir örnek ve nişane olarak tanımladı.

Emir Abdullahiyan, İsrail’in Apartheid rejiminin Gazze’deki vatandaşlara yönelik acımasız saldırılarını durdurması için derhal harekete geçilmezse savaşın kapsamının, bölgedeki mevcut koşulların daha da ötesine yayılmasına sebep olacağını vurguladı.

Ayrıca, bu toplantıya katılan dışişleri bakanları ve bazı üst düzey diplomatlar, Filistin’deki mevcut kriz, Siyonist rejimin Gazze ve Batı Şeria halkına yönelik acımasız saldırılarına son verme yolları hakkındaki görüşlerini dile getirdiler.

IRNA’nın haberine göre İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Salı günü öğleden sonra, Cenevre’deki Küresel Mülteci Forumu’na katılmak ve bu toplantının oturum aralarında ikili görüşmeler yapmak üzere üst düzey bir heyet liderliğinde Cenevre’ye ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + fifteen =