Corbyn: Gazze savaşının amacı Filistinlileri Sina Yarımadası’na sürmektir

Corbyn: Gazze savaşının amacı Filistinlileri Sina Yarımadası’na sürmektir

İngiltere’de ana muhalefet İşçi Partisi’nin eski lideri ve Avam Kamarası üyesi Jeremy Corbyn, “Siyonist rejimin Gazze’ye saldırısının amacı bu şeritte yaşayanları Mısır’daki Sina Yarımadası’na sürmektir” dedi.

IRNA’nın haberine göre, Corbyn Pazartesi günü Türkiye’nin Anadolu haber ajansına verdiği röportajda, geçici ateşkesin sona erdiğini, saldırıların yeniden başladığını ve sivillerin öldürüldüğünü söyledi.

Siyonist rejimin Gazze’deki saldırılarının yeniden başlamasını “iğrenç ve korkunç” olarak nitelendirerek, bu saldırıların durdurulması gerektiğini vurguladı.

İngiltere’de Avam Kamarası üyesi Jeremy Corbyn, Siyonist rejimin Gazze’deki saldırılarının yeniden başlamasını “iğrenç ve korkunç” olarak nitelendirerek, bu saldırıların durdurulması gerektiğini vurguladı.

Corbyn, “Siyonist rejimin Gazze’ye saldırısının amacı bu şeritte yaşayanları Mısır’daki Sina Yarımadası’na sürmektir” dedi.

Corbyn, “Bu savaş İsrail’in Filistin halkının pahasına sonuçlanan yayılmacılığını gösteriyor. Dünyanın yaşanan olaylara gözlerini kapatmış gibi görünüyor” ifadesini kullandı.

İngiltere’nin ve bu ülkedeki İşçi Partisi’nin Gazze savaşıyla ilgili tutumlarını eleştiren Corbyn, bu tutumları “Yanlış” olarak nitelendirdi.

Corbyn, “Hükümet ve İşçi Partisi “ateşkese karşı çıktı ve sadece bombalamalara ara verilmesi gerektiğini söyledi. Ne için ara? Ölenleri toprağa vermek, gıda sunmak ve yaşayanlara yardım etmek, sonra da onları öldürmek için mi? Bu korkunç bir durumdur” ifadelerinde bulundu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Londra’nın Filistin direnişine karşı düşmanca tutumunu tekrarladıktan ve Siyonist rejimin iddia edilen kendini savunma hakkını destekledikten sonra, Gazze’de ateşkes anlaşmasının başarısız olmasının derin bir hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

İklim değişikliği zirvesine katılmak için Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) giden Sunak Cuma günü basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Tutumumz açık ve tutarlıdır; İsrail’in (rejimin) kendini savunma ve 7 Ekim suçlarının mimarlarını yargılama hakkını desteklemekte kararlı davrandık, ancak aynı zamanda İsrail’in uluslararası insan haklarına uygun hareket etme taahhüdünde bulunması gerekliliğini de vurguladık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + twenty =