Bugün İran’da 3 Eylül İngiliz sömürüsü ile milli mücadele günü

Bugün İran’da 3 Eylül İngiliz sömürüsü ile milli mücadele günü

Bugün hş 12 Şehriver, miladi 3 Eylül pazar, İran’da sömürü ile mücadelenin büyük önderlerinden Reisali Delvari’nin şehadet yıldönümü, İngiliz sömürüsü ile milli mücadele günü olarak kutlanıyor.

Reisali Delvari İran’ın güneyinde, Tengistan ve Buşehr yörelerinde birinci dünya savaşı sırasında saldırgan İngiliz sömürüsüne bağlı askerlerle mücadelenin lideri ve bu yörelerde başlatılan kıyamın önderiydi.
1914 yılında Birinci dünya savaşı başladığında Rus ordusu İran’ın kuzeyine ve İngiliz güçler de ülkenin güneyine saldırdı ve İngiliz savaş gemileri Buşehr limanına demir attıktan sonra bu limanı ve çevresini işgal etmeye kalkışan işgalci güçler kentte halkın direnişi ile karşılaştı.

Tengistan halkı Reisali Delvari liderliğinden İngiliz güçlere ağır darbeler indirdi, hatta Reisali bir saldırıda iki üst düzey İngiliz subayını 11 Hindistanlı askerle birlikte helak etti.

Bu zafer askeri öneminden ziyade siyasi ve psikolojik bakımdan önem arz ediyordu, zira bu zafer yöre halkının İngilizlerden korkusunu hafifletti, ayrıca düşmanın içi boş ihtişamını çökertti.

Sonunda Reisali Delvari 1915 yılının yaz aylarında Buşehr’de İngiliz saldırgan güçlerle girdiği çatışmada ve henüz 33 yaşındayken şehit düştü. O günden sonra Reisali Delvari İran’ın güneyinde İngiliz sömürüsüne karşı verilen mücadelenin milli simgesi oldu.

Şehit ReisaAli Delvari Irak’ın Necef kentinde toprağa verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 2 =